2024 november 14

Sorsdöntő ítéletet mondanak rólunk – mindenkit érinthet a bejelentés

A három legnagyobb hitelminősítő (Moody’s, Standard&Poor’s, Fitch Ratings) közül idén először a Fitch szólal meg Magyarországgal kapcsolatban, várhatóan pénteken, a piacok zárása után. A hitelminősítők döntései jellemzően nagy érdeklődésre tartanak számot mind a közvélemény, mind a befektetők körében; az ország általános piaci és gazdasági megítélését ugyanis komolyan képes lehet alakítani egy-egy állásfoglalás a fenti három intézmény valamelyikétől.

Befektetésre ajánlva

A legnagyobb határvonal a hitelminősítői adósságbesorolások kapcsán az, hogy az adott cég befektetésre ajánlja-e az országot, vagy sem. Hosszú évek óta mindhárom nagy hitelminősítőnél stabilan a befektetésre ajánlott kategóriában tartózkodik Magyarország. A Fitch Ratings esetében BBB a besorolásunk, ami a hasonlóan a másik hitelminősítőknél elért kategóriáinkhoz, két fokozattal található a befektetésre ajánlott kategória alsó határa felett. Attól tehát nem kell félnünk, hogy hirtelen a bóvli kategóriában találjuk magunkat péntek estére.

A besorolások kilátása lehet pozitív, stabil vagy negatív, jelenleg Magyarország BBB besorolása stabil kilátással bír. Mint emlékezetes, nyáron a Standard&Poor’s stabilról negatívra rontotta az államadósság besorolást, és a Fitch most pénteki döntése kapcsán is van erre esély.

A hazai tőzsdére is hatással lehet a hitelminősítők döntése

A Fitch ugyanis december elején jelezte, hogy az uniós források lehívásának késlekedése a következő két évben is nyomás alatt tarthatja a magyar adósbesorolást. Ez, és az általános gazdasági, piaci helyzet (energiaárak, háború, infláció stb.) miatt kilátásjavításra, illetve felminősítésre igen kevés az esély tehát, így leginkább a stabil kilátás megőrzésében bízhatunk.

Lényeges az eredmény

Nem véletlenül övezi mindig nagy érdeklődés a hitelminősítői döntéseket. A külföldi (és részben a hazai) befektetők Magyarországot ugyanis a hitelminősítői értékelések alapján is megítélhetik, ebben segíthet az intézmények által kiadott szöveges értékelés a besorolás mellett. Mindez pedig a hazánkba érkező befektetések, és a magyar eszközök kockázati megítélése miatt is fontos. A forint és a budapesti tőzsdeindex, a BUX árfolyama a múltban többször is jelentős (minősítéstől függően pozitív vagy negatív irányú) kilengéssel reagált a minősítésekre.