Putyin – a káosz korszaka
Putyin lépéseire válaszul az orosz elitben egyre inkább az az érzés alakult ki, hogy a háború Oroszország saját területére is átterjedhet.
Miután Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 februárjában megindította az Ukrajna elleni inváziót, az orosz elit úgy tett, mintha a háború nem változtatott volna meg semmit a „hazai fronton”. Még akkor sem, amikor a hadjárat kudarcba fulladt. Ennek hatására a Nyugat megszigorította az orosz gazdaságot sújtó szankciókat, a moszkvai elit tagjai látszólag a megszokott módon élték a mindennapokat.
Tavaly ősz óta azonban a dolgok egy kicsit bonyolultabbá váltak. Egy meglepően sikeres ukrán ellentámadás Harkiv térségében 2022 szeptemberében felfedte az orosz haderő sebezhetőségét. A Kreml ezen feldühödve katonai mozgósítást indított, ami hatalmas társadalmi nyugtalanságot okozott, bár csak rövid időre. Októberben aztán a Kercsi-szoros hídjára mért ukrán csapás következtében a Krím és az orosz szárazföld közötti kulcsfontosságú összeköttetés füstbe és lángokba borult. Ez egy olyan esemény volt, ami néhány hónappal korábban „tűrhetetlennek tűnt”. Ám végül az orosz állam részéről nem láthattunk „kézzelfogható válaszokat”. Az orosz elitben egyre inkább az az érzés alakult ki, hogy a háború Oroszország saját területére is átterjedhet.
A következő hónapok csak fokozták a nyomást. Az ukrán front kevés jó hírrel szolgált a Kreml számára, kivéve Bahmut városának májusi elfoglalását. Közben pedig „új front nyílt az orosz fővárosban”. Ismeretlen támadók drónokkal támadták Moszkvát. S ezt következően bekövetkezett az, amire Putyin vélhetően nem számított: Prigozsin, a Wagner katonai magáncég vezetőjének erői júniusban nyílt lázadást hajtottak végre. Moszkva felé küldtek egy csapatoszlopot, miközben több orosz repülőgépet is lelőttek.
Putyin és a válság
A Wagner-csoport lázadása felkeltette a világ figyelmét és mélyen felzaklatta a moszkvai elitet. A gyors megoldás ellenére (amely részben Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök közvetítésével jött létre), Moszkvában sokan nehezen értik, hogyan kezelte Putyin a válságot. Az orosz elnök egyrészt nyilvánosan és kíméletlenül elítélte Prigozsint, mint „árulót”. Másrészt azonban megengedte a zsoldoscsapat egykori vezetőjének, hogy szabadon mozogjon az országon belül. Sőt Putyin június végén még a Kremlben is vendégül látta őt a tárgyalásokra.
Az elmúlt hónapok eseményeit követően a Putyin által felépített rend úgy fest, hogy egyre rendezetlenebbé válik. Sokan azon aggódnak, hogy esetleges rossz Putyin döntéseit követően a világnak egy még veszélyesebb és még kiszámíthatatlanabb Oroszországgal kell majd megküzdenie.
Borítókép forrása: www.shutterstock.com