Nagyot nőnek a nyugdíjak – mi lesz a következménye?
A héten több fontos bejelentésre is sor került a kormány részéről, ezek közül az egyik a nyugdíjak jelentős emelése 2023. január 1-jével. Orbán Viktor miniszterelnök már alá is írta a 15 %-os nyugdíjemelést – közel 2,5 millió embert érint közvetlenül a döntés. A közvetett érintettek száma azonban ennél is jóval több, és a költségvetés helyzete sem másodlagos.
15 %
Az előző évek gyakorlatából lehetett rá számítani már korábban, hogy tovább emelkednek a nyugdíjak Magyarországon. A kormány ugyanis az inflációhoz kötötte az utóbbi években a nyugdíjasoknak járó juttatás mértékét, így a mostani, évtizedek óta nem látott inflációs nyomás jellemezte helyzetben egyértelműen indokolható az emelés szükségessége. Az éves átlagos infláció Magyarországon még nem tudható természetesen, de várhatóan nem messze helyezkedik majd el a 15 %-os értéktől. Emellett fontos megemlíteni, hogy februárban érkezik a 13. havi nyugdíj is, így az év elején a tavalyihoz képest jóval több ellátásra számíthatnak az arra jogosultak. (A 13. havi nyugdíj visszaépítése még 2020-ban került bejelentésre, a koronavírus első hulláma során hozott intézkedések között.)
Infláció és kereslet
Az egész gazdaságra gyakorolt hatása a döntésnek leginkább attól függ, hogy a nyugdíjasok mit kezdenek a plusz forrással. Az alacsonyabb nyugdíjat kapók valószínűleg további fogyasztásra költik a megemelt összeget, ami alapvetően élénkíti a gazdaságot, ugyanakkor tovább növeli az inflációt is a jelentkező plusz belső fogyasztói kereslet lévén. A tehetősebb idősek azonban félre is tehetnek a nyugdíjemelésből, ami az állampapírpiacon és a bankbetéteknél is jelentkezhet. A költségvetés számára pedig nyilvánvalóan komoly, becslések szerint 800 milliárdos kiadást von maga után a döntés – nem teljesen és véglegesen kerülnek viszont ki ezek a források, hiszen például az áfán keresztül az állam jelentős mértékben vissza is kap a mostani nyugdíjemelésből.
Címlapkép forrása: Shutterstock