2024 november 14

Megint döntenek rólunk – izgalmas lehet az este

Mint előző heti cikkünkben megírtuk, a Fitch Ratings a befektetésre ajánlott besorolás mellett negatívra rontotta Magyarország államadósság besorolásának kilátását. A mai napon pedig a három nagy hitelminősítő közül egy újabb, ezúttal a Standard&Poor’s szólal meg az országról, és egyáltalán nem jelenthető ki biztosan előre a végkimenetel.

Negatív kilátásról indulva

Egy héttel ezelőtt más lehetséges kimenetelek voltak az adósságbesorolásunk előtt. A Fitch Ratings-nél ugyanis a befektetésre ajánlott, BBB besorolásunk stabil kilátással bírt, így legvalószínűbbnek akkor a stabil kilátás megtartása, valamint a negatív kilátásra rontás tűnt. Végül utóbbi következett be, ez azonban nem jelentett leminősítést. Adósságbesorolásunk ugyanaz maradt, viszont a negatív kilátással kétségtelenül megnőtt egy esetleges későbbi leminősítés esélye.

A Standard&Poors’ azonban a BBB besorolásunk stabil kilátását már augusztusban negatívra rontotta, így ennél a hitelminősítőnél már a mai értékelés előtt is egy lépésre vagyunk a leminősítésről. Amennyiben ez bekövetkezik, még mindig a befektetésre ajánlott kategóriában lesz Magyarország, ugyanakkor egy esetleges negatív döntés egyértelműen figyelmeztető jel lehetne a makrogazdasági folyamatokra és a külső kockázatok erősségére is egyaránt.

Sok tényező számíthat

Az S&P az augusztusi döntése során kiemelte a kockázatok között az uniós források bizonytalanságát, az importfüggőséget, a magas inflációt és az emelkedő kamatkörnyezetet, de még a forint árfolyamának volatilitását is. Akkor a hitelminősítő elismerését fejezte ki a költségvetési stabilitást támogató intézkedésekkel kapcsolatban. A nyáron 2023-ra vonatkozóan 2,3 %-os GDP növekedést, 3,8 %-os államháztartási hiányt és 7,5 %-os inflációt várt az S&P, érdekes lesz azt is figyelni, hogy ezek a prognózisok miként módosulnak majd az indoklás során.