Infláció – elképesztő, erre készülj, ha vásárolni mész
Szerdán közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a márciusra vonatkozó inflációs adatot. Bár a pénzromlás éves üteme tovább csökkent, mégsem lehetünk túl boldogok a számok mögé nézve. Nagyon lassan mérséklődik ugyanis az infláció ez pedig kellemetlen meglepetéssel járhat a boltokban. Ma reggeltől azonban azt is tudjuk, hogy az árstopok továbbra is velünk maradnak.
Infláció – alig csökken
A KSH közlése szerint márciusban a fogyasztói árak 25,2 %-kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Továbbra is egészen drasztikus mértékű infláció tehát a jellemző, bár a fenti adat némi csökkenés a januári 25,7 % és a februári 25,4 % után. A nyugdíjas infláció magasabban alakult márciusban is, mint az általános fogyasztói árindex. Az idősebbek ugyanis 26,7 %-os áremelkedést észlelhettek a 2022 márciusi állapotokhoz képest. Nem véletlenül magasabb ez a mutató, a nyugdíjas fogyasztók kosarában arányaiban több az élelmiszer.
Márpedig éppen az élelmiszerek drágulása az egyik leginkább érzékelhető. A KSH márciusi adati szerint egy év alatt 42,6 %-kal drágultak az élelmiszerek Magyarországon. Csupán a februári számokhoz képest is tapasztalhattunk 1,5 %-os drágulást, továbbra is egyre drágább tehát az élelem a boltok polcain. Az energiaárak elszállása nyomán a dobogó legfelső fokán azonban a háztartási energia áll a maga 43,1 %-os növekedésével. Érdekes, hogy már a ruházati cikkek is két számjegyű, 10 %-os drágulást mutatnak éves összevetésben.
Mit jelent ez?
Az, hogy mennyi az infláció, elsősorban a lakosságot érinti nap mint nap a boltokban. Továbbra is inkább kellemetlen meglepetésekre kell tehát felkészüljünk, hónapról hónapra drágább az élet Magyarországon. Emellett azonban az inflációhoz kötődik az árstopok esetleges kivezetése szerint. Orbán Viktor mai nyilatkozata szerint ugyanakkor nem csökkent eléggé eddig az infláció ahhoz, hogy az élelmiszerekre vonatkozó árstopok kivezetésre kerülhessenek. Emellett a jegybanki politikát is meghatározhatja a pénzromlás politikája, hiszen a központi bank legfőbb célja az árstabilitás elérése. Ennek érdekében egyelőre marad is a 18 %-os egynapos betéti tender Virág Barnabás alelnök legutóbbi szavai szerint.
Címlapkép forrása: Shutterstock