2025 január 17

Az elszabadult kamatok miatt jöhet inflációs bedőlés

A piacok abban bíznak, hogy a jegybankok most majd szemrebbenés nélkül irányt váltanak, és a gazdaságot a puha landolás felé terelik. A Fidelity-nek azonban továbbra is az a véleménye, hogy 2023-ban nagy valószínűséggel kemény landolásra fog sor kerülni. Elmúltak vagy legalábbis múlófélben vannak azok az idők, amikor a jegybankok a pénzügyi válság és a világjárvány során „bármi áron” felkiáltással avatkoztak be a folyamatokba.

Amíg a piacok teljes mértékben fel nem dolgozzák ezt a tényt, addig meredek rallykat láthatunk a Fedtől várt intézkedések apropóján, amelyek aztán ellenkező irányt vesznek, amikor az intézkedésre a várakozásokkal ellentétben mégsem kerül sor. A kamatlábak végül magasabb szinten állandósulnak, és ha az infláció továbbra is 2 % felett marad, akkor nem valószínű, hogy gyorsan csökkenni fognak, még akkor sem, ha a bankok más intézkedéseket hoznak a likviditás fenntartására és az egyre kezelhetetlenebbé váló adósságtömeg kezelésére.

Most arra kell nagyon odafigyelni, hogy merre halad a dollár. Az erős zöldhasú 2022-ben már bizonyította, hogy pusztító hatással lehet a többi ország gazdaságára, mind a fejlett világban, mind a kemény valutában fennálló adósságokra támaszkodó feltörekvő országok esetében. „Ha a Fed folytatja a kamatemelést, a még erősebb dollár felgyorsíthatja a recesszió kialakulását a többi országban. Ezzel szemben a dollárárfolyam irányának markáns megváltozása, jó eséllyel, azzal párhuzamosan, hogy a dollár relatív ereje és a monetáris és fiskális politikába vetett bizalom problémás kérdéssé válik, átfogó enyhülést hozhatna, és növelné az általános likviditást a kihívásokkal küzdő gazdaságokban” – mondta el Al-Hilal István, a Fidelity International kelet-közép-európai igazgatója.

A világ többi része más pályán mozog. Japán eddig lazább politikai irányvonal szerint működött, de a hozamgörbe jelenlegi szabályozásától való bármilyen eltérés nem kívánt következményekkel járhat a jenre nézve, és potenciálisan újabb kockázattal súlyosbíthatná a devizapiacok amúgy is megemelkedett volatilitási szintjét.

A zéró-Covid-politikával és az ingatlanpiac megzabolázásával Kína is más utat választott 2022-ben. A Fidelity arra számít, hogy a döntéshozók a következő 12 hónapban továbbra is a gazdaság élénkítésére összpontosítanak majd, és olyan hosszabb távú területekbe fektetnek be, mint a zöld technológiák és az infrastruktúra. A Covidhoz kapcsolódó korlátozások legkisebb lazítása is a fogyasztás élénkülését fogja eredményezni. A világjárvány és az Egyesült Államokkal szembeni feszültségek miatt kialakult deglobalizáció kiteljesedése időbe fog telni, de ez egy olyan téma, amely egyre nagyobb teret nyer majd. 

A diverzifikáció egyik módját a feltörekvő piacok és az ázsiai országok kínálják, mivel ezek növekedése gyengébb korrelációt mutat az USA-val és Európával, míg a készpénz és a minőségi, befektetési minősítésű értékpapírok védekező hatásúak lesznek. Mivel a hozamok szóródása egyre nagyobb mértékű, a befektetők a portfólióik hozamát inkább az egyedi elemekre összpontosítva biztosíthatják majd, mint a teljes piac mozgásának követésével. A hosszabb távú témákhoz, például a dekarbonizációhoz és az újraiparosításhoz kapcsolódó értékpapírok is elkezdenek majd vonzó befektetési lehetőségeket kínálni, és ezek inkább előbb, mint utóbb fel is keltik majd a befektetők figyelmét.