Átlagfizetésből lakás? – Na még mit nem!
Bár a megyék kezdenek felzárkózni, továbbra is messze a fővárosban a legmagasabbak a nettó fizetések. A budapesti átlagbérrel jelenleg 43 százalékkal nagyobb összegű lakásra elég hitelt lehet felvenni a hitelfék szabályok kimaxolásával, mint egy szabolcsival. Ugyanakkor, ha csak a szeptembertől meglépett jegybanki kamatemelések beépülnek a lakáshitelkamatokba, 20 százalékkal kisebb értékű lakásra lesz elég az átlagbér – ekkor a budapesti átlagkereset már nem lesz elég egy kisebb fővárosi lakásra sem.
Hatalmas különbségek az átlagbérben
Érdekes részletek láthatóak a legfrissebb, hivatalos megyékre bontott fizetési listából, amelyek 2021 harmadik negyedévéből érkeztek. Az részletes – megyékre bontott – bérstatisztika élén bérelt helye van Budapestnek, messze a fővárosban a legmagasabbak a fizetések. Így volt ez a múlt év harmadik negyedében is. A fővárosban majdnem 351 ezer forintot tett ki a kedvezmények nélkül számított átlagbér. Ez jóval meghaladja a 285 ezres országos átlagot.
A fővárosi bérek statisztika torzító hatását a legplasztikusabban az mutatja be, hogy Budapesten felül mindössze Győr-Moson-Sopron megye tudott az átlag fölé kerülni, ahol most először emelkedett 300 ezer forint fölé az átlagbér. A többi megyében 198-282 ezer forint között volt a havi nettó kereset – a legnagyobb bajban Szabolcs-Szatmár megye van, ahol még mindig 200 ezer forint alatt van a nettó átlagkereset.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2021/04/forint-shutterstock_1478895416.jpg)
Lassú felzárkózás
Bár a bérek tekintetében toronymagasan vezet a főváros, ám a felzárkózás folyamatos. Miközben ugyanis Budapesten csak 7,4 százalékkal emelkedett a nettó fizetés, az ország összes többi része ennél gyorsabb ütemet tud felmutatni – az országos átlag 8,51 százalék. Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Veszprém, Vas és Nógrád megyében például két számjegyű volt a fizetések emelkedése. A nettó hazavitt összeg emelkedésében csak Győr-Moson-Sopron megyének sikerült beérnie a fővárost: ott 28 947 forinttal érkezett átlagosan több bér a számlákra 2020-hoz képest a tavalyi év III. negyedévében, miközben a budapesti bérek átlagos növekedése 24 173 forint volt. Ez utóbbi adatból is jól látszik, hogy bár a megyék gyorsabb növekedése örömteli, a felzárkózás hosszú folyamat lesz.
A bankok a nettó összeget nézik
A nettó fizetések összegének kiemelt szerepe van a lakáshitelezésben, hiszen a magasabb jövedelem nagyobb összegű hitelre jogosíthatja az kölcsönfelvevőket. A meglévő hitelek esetében pedig a bérnövekedés kompenzálhatja a kamatemelési ciklus miatt dráguló hitelekből adódó komolyabb terheket.
A bankok nem tesznek különbséget országrészek között, ők elsősorban az adott igénylő nettó fizetését, meglévő hiteltörlesztéseit és ingatlanának értékét veszik figyelembe, amikor döntenek egy-egy lakáshitelről. A bérkülönbségeket persze jórészt kompenzálja, hogy a lakóingatlanok árában is jelentős eltérések vannak az országon belül.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2021/11/female-hand-operating-calculator-front-villa-house-model_optimized-1024x683.jpg)
Őszig mindent elfedett a béremelés
A money.hu számításai szerint az átlagbér emelkedés tavaly szeptemberig bőven ellensúlyozta az akkor még szerény mértékű kamatemelkedést. Így az országos átlagbérrel rendelkező polgár a hitelfék szabályokat figyelembevéve (20% önerő, a nettó kereset 50 százalékát kitevő törlesztőrészlet) 29,4 millió forintos értékű házra, lakásra tudott alkudni a szeptemberi átlagos 4 százalékos hitelkamat mellett felvett 20 éves, 10 évre fixált hitel felhasználásával. Hiába volt 2020. végén 3,87 ezen hitelek átlagkamata, a kisebb nettó fizetés miatt csak 27,4 milliós lakás fért bele az átlagkeresetbe.
Húsz százalékkal kisebb lakásra lesz elég az átlagbér
A hitelkamatok drágulása miatt ugyanakkor számottevően lejjebb kell adni az igényeket. Azt feltételezve, hogy dolgozónk szeptember óta nem kapott fizetésemelést, azt láthatjuk, hogy a money.hu kalkulátora szerint a piacon jelenleg elérhető legalacsonyabb, 4,48 százalékos kamat mellett is ma már 4,5 százalékkal kisebb, 28,1 milliós lakásra elég az átlagkeresetből történő hitelfelvétel. Ha viszont azzal a kamatkülönbséggel számolunk, amely a szeptemberi 1,65 százalékos alapkamat és a jelenlegi 4,3 százalékos irányadó kamat között van, akkor az átlagkereset ma már csak alig 23,6 milliós lakás megvásárlására elég, azaz szeptemberhez képest 20 százalékkal olcsóbb lakásra alkudhatunk.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2021/04/house-366927_1920-1024x683.jpg)
Budapesten átlagfizetésből nehéz lakást venni
Budapesten a helyi átlagkereset 2020. szeptemberében 27,4 milliós lakás megvásárlását tette lehetővé. Tavaly szeptemberben az egy év alatt 24 ezer forinttal emelkedő átlagbér és a mindössze 13 bázisponttal dráguló átlagkamat kombója miatt 29,4 milliós lakás megvételében gondolkodhatott egy fővárosi. Ma a legkedvezőbb banki jelzáloghitel ajánlat igénybevétele esetén a money.hu kalkulációi szerint ennél 1,3 millió forinttal kisebb értékű lakásra elegendő a jövedelem. Ha a hitelkamatokba beépül a jegybanki szigorítás, akkor bizony az átlagkeresettel bíró kiírja magát a fővárosi lakáspiacról, mert 23,6 millió forintért nem igazán lehet ma Budapesten megfelelő lakást találni. Az ingatlan.com adatbázisában a fenti összeghatárig 157, legalább 40 négyzetméteres lakás elérhető jelenleg. Összehasonlításképp: a piacvezető ingatlan portálon jelenleg 24 268 ajánlat van, amely 40 négyzetméternél nagyobb lakást kínál eladásra.
![](https://tozsdeforum.hu/wp-content/uploads/2022/01/budapest-g6b61e26d8_1920-1024x683.jpg)
Ahol segít az alacsony ingatlan ár
Az ország legszegényebb megyéjében, Szabolcs-Szatmárban a 2020. szeptemberi átlagkereset 18,9 milliós lakás megvásárlására volt elég. Tavaly szeptemberben már 20,2 millió forint fölé emelkedett az alkuképessége egy ottani átlagbérrel bíró vevőnek. Jelenleg a tavaly szeptemberi átlagbérrel a legjobb banki ajánlattal 19,5 milliós lakást lehet megvenni. Azonban a hitelek további drágulása esetén már csak 16,25 millió forintra lesz elég az átlagbérre kapott hitelösszeg. Mégis itt lehet a legoptimistább egy vevő. Miközben ugyanis a lakásra fordítható kerete 43 százalékkal alacsonyabb, mint egy budapesti átlagbérrel bírónak, az átlagos négyzetméter ár tekintetében a szabolcsi árak 59 százalékkal múlják alul a fővárosiakét.