Állampapír – siralmas adatok, elfogyott a lakosság pénze?
Az elmúlt hetekben rendkívüli növekedést tapasztalhattunk az állampapírok piacán, különösen a 26. héten, amikor is az összértékesítés elérte a 73 milliárd forintot. Ezzel jelentősen túlszárnyalva az előző heteket. Bár a 27. hétre csökkent ez az érték, még mindig jócskán a megszokott értékesítési adatok felett tudtunk maradni a közel 63 milliárd forintos értékesített mennyiséggel. Azonban a legfrissebb adatok szerint a 28. héten jelentős visszaesés volt tapasztalható. Lássuk hogyan alakultak a számok!
Állampapír – csökkent az érdeklődés
A drasztikus visszaesés hátterében több ok is állhat. Az egyik ilyen lehetséges magyarázat, hogy az elmúlt hetekben tapasztalt magas eladások után a befektetők tartalékai kimerültek, és most egy átmeneti szünet következett be. A FixMÁP rajongók étvágya azonban továbbra sem csökkent. A 3 éves futamidő alatt összesen 21 %-os fix kamatot fizető állampapír továbbra is uralja a mezőnyt. Úgy tűnik, hogy a viszonylag hosszabb futamidő és a fix kamatozás kombinációja vonzza most legjobban a lakosságot. Az infláció csökkenése miatt az olyan inflációkövető kamatozást kínáló állampapírok, mint a PMÁP népszerűsége viszont tovább csökkent.
Az elkövetkező hetek adatai fontosak lesznek annak megértéséhez, hogy a jelenlegi visszaesés csak átmeneti jelenség, vagy hosszabb távú trend kezdete. Az ÁKK által közölt adatok szerint a 28. héten az állampapírok már csak 45 milliárd forintos bruttó értékesített mennyiséget tudtak feljegyezni.
Népszerűségét megőrizte, továbbra is vezet a FixMÁP
A dobogós helyeket a már megszokott papírok foglalták el. A 28. héten a Fix Magyar Állampapírból (FixMÁP) 18 milliárd forintért fogyott. A második helyen a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) végzett a maga 10,3 milliárd forintos bruttó értékesítési mennyiségével. A harmadik helyet a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) zsebelte be 8,9 milliárd forinttal. A sereghajtók közé sorolhatjuk a postákon kapható Kincstári Takarékjegyet (5,5 mrd Ft) és a Prémium Magyar Állampapírt (2,5 mrd Ft). Az aktuális kamatlábakról és futamidőkről a Magyar Állampapír hivatalos weboldalán érdemes tájékozódni.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!