2025 január 23

De mi ez a termék a postán, amit így imádnak a magyarok?

Többször is írtunk már róla, hogy az egyik magyar lakossági forintos állampapír kiegyensúlyozott értékesítési számokat tud felmutatni jó ideje. Ez általában nem elég a dobogóra az értékesítési rangsorban, ugyanakkor a folyamatosan, stabil helytállásra bőségesen. A Kincstári Takarékjegy (KTJ) mutatja, hogy a hagyományoknak szerepe van a lakosság befektetési döntéseinél.

Állampapír – a hagyomány stabil

A KTJ heti nagyjából 4-6 milliárdos értékesítése jelzi, hogy a lakosságnak kell olyan állampapír, ami fizikai formában is kapható. A nyomdai Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) mellett ugyanis a KTJ az egyetlen olyan kötvény, ami nyomtatott formában kapható. Míg azonban a MÁP+-nak van dematerializált formája is, addig a Kincstári Takarékjegyet a postákon csak nyomdai úton előállítva vehetjük meg. A KTJ testesíti meg tehát a hagyományos állampapír befektetés – amikor megvásároljuk személyesen az értékpapírt, lejáratkor pedig vissza visszük és megkapjuk a megszolgált kamatokat.

És egyébként a KTJ-ről nem lehet mondani, hogy ne lennének előnyei. Egy, illetve két éves futamidő mellett vásárolható. Ideális tehát azok számára, akik csak rövid időre szeretnék nélkülözni a pénzüket. A rövid lejárat egyébként is vonzóbb szokott lenni a lakosság számára minden más tényező változatlansága mellett. Az egy éves verzió 6 %-os kamatot fizet, míg a két éves évente 6,5 %-ot. Bőven infláció feletti hozamot kínál tehát a KTJ is, hasonlóan a többi lakossági állampapír társához. Mindezt pedig természetesen kamatadó- és SZOCHO mentesen. Lehet tehát bőven érveket találni a KTJ mellett. Úgy tűnik, a lakosság egy része dönt is ezek alapján ezen állampapír vásárlása mellett.

Vásárlás előtt mindig érdemes tájékozódni a Magyar Állampapír hivatalos weboldalán.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!