Állampapír – friss számok, Te már vettél a magyarok kedvencéből?
Közzétette az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), hogy hogyan alakultak a lakossági forintos magyar állampapírok értékesítései az ezt megelőző héten. A rövid, csupán 3 munkanapot tartalmazó hét ellenére azért volt érdeklődés. Hiába csökkent a kamatszintje, továbbra is a Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) a nagy kedvenc.
Állampapír – viszonylag stabil sorrend
A FixMÁP kamatszintje augusztus közepétől csökkent, ahogyan arról mi is beszámoltunk. Előtte éves 7 %-os fix kamatozás mellett lehetett megvásárolni az idén bevezetett, 3 éves futamidejű kötvényt. Az állampapír új sorozata már csak 6,75 %-ot fizet évente. Alkalmazkodik tehát az ÁKK a kamatkönyezet változásához. A jegybank kamatcsökkentései mellett tehát nem is okozhatott meglepetést az, hogy valamikor csökkenni fog a FixMÁP kamatszintje. Ennek ellenére továbbra is szereti a lakosság, előző héten 18,9 milliárd forintért vásároltak belőle.
A második helyezett ezúttal egyértelműen a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) lett. A nemrég megújult feltételekkel futó korábbi szuperállampapír dematerializált fajtájából 10,9 milliárdért vettek, a nyomtatott verzióból pedig 0,1 milliárdért. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) állhatott fel. 7,8 milliárd értékben vásároltak ebből az értékpapírból egy hét alatt. Tartja szokásos szintjén a Kincstári Takarékjegy (KTJ), melybe 4,4 milliárd forintot helyeztek előző héten. Szokásos módon utolsó lett a korábbi sztár, a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). Az inflációkövető kamatozás a csökkenő infláció korában már nem igazán jó hívószó. A 2,6 milliárdos adat is ezt támasztja alá.
Úgy tűnik, hogy most a lakosság a fix kamatozású papírokat részesíti előnyben, bebiztosítva ezzel akár évekre a magas kamatszintet.
Vásárlás előtt mindig érdemes tájékozódni a Magyar Állampapír hivatalos weboldalán.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!