Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 24

Postákon kapható, magas hozamot ad – mi ez a befektetés?

Még mindig nem állítható, hogy a legfőbb értékpapírtípusok kizárólag egy értékpapírszámlán lévő digitális jelként lennének jelen. Az állampapírok közül is vannak ugyanis nyomdai formában előállított értékpapírok. Még azonban a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) dematerializált formában is vásárolható, a Kincstári Takarékjegy (KTJ) kizárólag fizikai formában elérhető. És elé is érik – szépen lassan nő az állománya a Postákon kapható befektetésnek.

Kincstári Takarékjegy – hagyományos állampapír

A KTJ jelenleg 2 futamidővel vásárolható. Az egy éves periódusra szóló papír jelenleg 9 %-os kamatozással kerül értékesítésre, még 2 éves futamidő esetén az éves névleges kamat 9,5 %. Mindezen számok jóval kedvezőbbek az előbb említett MÁP+-nál, és az egy éves hozam megegyezik az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP) által nyújtott kamattal. Főleg úgy tűnhet soknak a 9 %, hogy néhány évvel ezelőtt ezek az értékpapírok még csak 2-3 %-os kamatozással forogtak.

A mostani inflációs környezetben azonban egyértelmű, hogy a Kincstári Takarékjegy egyik típusa sem ad reálhozamot. Ellenben például a Prémium Magyar Állampapírral (PMÁP), amely az éves átlagos infláció felett fizet kamatprémiumot. Jelenleg a PMÁP, de akár a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) kamatozása is jóval magasabb. Előbbi jelenleg 16 %-os, míg utóbbi 15,17 %-os éves induló kamatozással vásárolható.

Megszokás

A fentiek fényében meglepő lehet, hogy a háztartások a PMÁP és a BMÁP helyett takarékjegyeket is vásárolnak. Márpedig ez így van, március végén növekvő tendenciával több, mint 396 milliárd forintért tartottak a háztartások KTJ-t. Az értékpapír hordozza az államkötvények általános előnyeit, mint a kamatadó mentes hozam, illetve a teljes befektetett összegre és a kamatokra vonatkozó állami garancia. Különlegessége éppen az, hogy a postákon kapható, és fizikai formában juthatunk hozzá a befektetéshez. Ez pedig különösen a vidéken élők számára lehet vonzó, ahol például nincs bankfiók, vagy brókercég, ahol értékpapírszámlát lehetne nyitni. Ha nem is ez a legvonzóbb kamatozással bíró kötvény, mégis jobb hír a KTJ állományának növekedése, mintha ugyanez a pénz a háztartásoknál készpénz, vagy számlapénz formájában veszítene még többet értékéből az infláció miatt.

Címlapkép forrása: Shutterstock