2025 január 10

Államcsőd – aggódjunk a költségvetési gondok miatt?

Az elmúlt időszak egyáltalán nem mentes gazdasági turbulenciáktól és nehézségektől. Ez így van szűkebb és tágabb környezetünk döntő részén, és ennek megfelelően így van Magyarországon is. Az infláció éppen most esik vissza a több évtizedes csúcsokról, technikai recesszióban az ország. Ráadásul a költségvetési hiány okozta gondokról is sokat olvashattunk. Gyakran felmerül ilyenkor akár internetes hozzászólásokban, hogy az államcsőd réme fenyeget-e.

Államcsőd – nem egyenlő a problémákkal

Amikor esetleg jelentősen gyengül a forint, megugrik a költségvetési hiány, nagyot nő az infláció, elő szokott kerülni az államcsőd esélyének kérdése. Ugyanígy előkerült ez most is, amikor a költségvetési kiigazítások lehetősége került szóba, vagy akár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a költségvetési hiánnyal kapcsolatban kommunikált. Mint ahogy azt a mellékelt ábra mutatja, egyáltalán nem állt csőd közelben az ország, és bátran kijelenthető, hogy most sem lehet ilyenről beszélni.

Az államcsőd fogalma azt jelenti, hogy egy adott ország nem tud helytállni a lejáró tartozásaiért. Egyszerűbben fogalmazva: már fizetni kellene a hitelezőknek, de nincs erre elegendő pénz az államkasszában. Ez akkor fordulhat elő, ha a piac és a befektetők már nem hiteleznek többet az ország számára, és rendelkezésre álló saját források sincsenek már. Lehet akármekkora a költségvetési hiány és az államadósság, ha tud forrást bevonni az ország, akkor nem lehetséges csődbe menni.

Nyomon követhetjük

A fentiekből következik, hogyha az államcsőd kérdése izgat minket, akkor nem a devizaárfolyamokat, a makrogazdasági mutatókat kell kövessük elsősorban. Azt kell megtudunk inkább, hogy a piac bízik-e az adott országban, az ország hitelfelvételi próbálkozásai sikerrel járnak-e. Magyarország esetében az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) minden kötvénykibocsátási aukcióról tájékoztatást ad. Sőt, a lakossági állampapírok heti értékesítéseit is nyilvánosságra hozzák. Ameddig nem azt látjuk itt, hogy nem jelentkezik megfelelő kereslet a magyar kötvényekre, addig semmi okunk az államcsőd veszélyétől aggódnunk. Ráadásul még ha nincs is kereslet, akkor sem azonnali egy ilyen esemény, és számos mód nyílik az elkerülésére, ahogyan azt a 2010-es évek elején a bajba jutott déli államok során láthattuk.