Államadósság – durva számok, mi lesz Magyarországgal?
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) közölte az év elejétől február végéig bekövetkezett változásokat a magyar államadósságra tekintettel. Több, mint ezermilliárddal nőtt már idén az állomány nominálisan, forintban és devizában is többel tartozik az állam, mint 2022 legvégén. Nőtt a devizaadósság aránya, de még mindig messze a régi szintektől.
Államadósság – plusz 1120 milliárd
2022. december 31. és 2023. február 28. között 1120,2 milliárd forinttal nőtt Magyarország államadóssága. A növekedés hátterében mind a forint-, mind a devizakibocsátás áll. Több, mint 696 milliárddal volt nagyobb a forintban fennálló adósság állománya február végén, a devizaadósság pedig forintban számolva több, mint 493 milliárddal nőtt. A kettő összegét a forint erősödése volt képes csökkenteni, és hozzájárultak ehhez a mark-to-market betétállományok csökkenése is. Látható tehát, hogy a devizaadósság állományán (mely immár 11890 milliárd) keresztül az államadósságot is komolyan érinti a forint árfolyamának alakulása.
Az összesített állomány így forintban kifejezve 46 362,18 milliárd volt február utolsó napján. Az összeg természetesen óriásinak tűnik hétköznapi szemmel nézve, és az is tény, hogy hatalmasat nőtt az államadósság nominálisan. A GDP-hez viszonyítva ugyanakkor ez már nem mondható el, az Európai Uniós átlaghoz viszonyítva jóval kisebb a GDP arányos államadóssága Magyarországnak. 2022-ben az előző évi 76,6 százalékról 73,3 %-ra csökkent a GDP arányos államadósság. Ráadásul a kormány célja, hogy a mutatót 2026-ra 63,1 %-ra csökkentse.
Devizaadósság – növekedés a kötvénykibocsátás után
A januári kötvénykibocsátás jócskán megdobta a devizaadósság arányát a tavalyi év végéhez képest. Az államadósságon belül így a devizában fennálló tartozások aránya 25,5 %-ra nőtt február végére, míg ez az arány 2022 végén 25 % volt. Így is meglehetősen nagy a forintos kötelezettségek dominanciája, ugyanakkor számottevő a devizaadósság növekedése. Ez előnyös lehet abból a szempontból, hogy jelenleg devizában bocsátható ki kötvény alacsonyabb kamatozással. A forint árfolyamának ingadozása ugyanakkor kockázat, de mint az idei év első 2 hónapjában láthattunk, ez a kockázat jól is elsülhet, és a forint ereje látványosan csökkentheti az államadósságot forintban számolva. A következő hónapok finanszírozási tervét is érdemes áttekinteni, erről itt írtunk részletesen.