Jó hírt kapott Magyarország – most már megnyugodhatunk az államadósság felől?
A három nagy hitelminősítő közül az egyik, a Moody’s tegnapra időzítette Magyarország államadósság besorolásának vizsgálatát. Januárban a Fitch Ratings az adósságbesorolás kilátásának stabilról negatívra rontásával jött elő, a Standard&Poor’s pedig le is minősítette egy fokozattal Magyarországot. A Moody’s viszont nem lépett, ez pedig a januári rossz hírek után kifejezetten örvendetes.
Államadósság – nincs lépés
A Moody’s minősítésével kapcsolatban alapvetően két forgatókönyv tűnt életszerűnek. Mivel stabil kilátás volt érvényben Magyarország államadósság besorolására, így az azonnali leminősítés nem tűnt reális forgatókönyvnek. Jelen gazdasági és külső környezeti helyzetben értelemszerűen a felminősítésre, vagy a kilátás javítására sem volt érdemi esély. Így a kilátás stabilról negatívra rontása, valamint a kilátás változatlanul hagyása volt a két legvalószínűbb opció. Ezek közül a rosszabb verzió is felmerülhetett bőven akár a piaci szereplők fejében is, hiszen januárban a másik két nagy hitelminősítő negatív hírt közölt Magyarországgal. Összességében tehát inkább pozitív meglepetésről beszélhetünk most.
Az, hogy a piac pontosan mit árazott eddig, természetesen nem lehet egzakt módon meghatározni, ez leginkább a hétfői kereskedésben derülhet ki. Ebből a szempontból leginkább a forint árfolyamát, valamint a blue chipek mozgását lehet érdemes figyelnünk, a korábbi tapasztalatok alapján legalábbis ezen eszközök értékeltségét mozgatta meg egy pozitív vagy negatív hitelminősítői döntés.
Most egyébként jó néhány hónapokig nem fog felülvizsgálat érkezni Magyarország államadósság besorolására vonatkozóan, az előzetesen közreadott naptárak szerint egészen a nyár elejéig nem kell számítanunk a három nagy hitelminősítő értékelésére. Akkor pedig újból az uniós források kérdése, az inflációs helyzet, a makrogazdasági és gazdaságpolitikai folyamatok dönthetnek arról leginkább, hogy lép-e bármit valamelyik intézmény hazánkkal kapcsolatban.