Kína visszavág – 15%-os extra vám az amerikai árukra. A Google is listára került
Eszkalálódik a vámháború. Kína válaszlépésként szankciókkal sújtja az Egyesült Államokat. Google és más amerikai cégek a „megbízhatatlanok” listáján.
Kereskedelmi feszültség tovább fokozódik Kína és Amerika között. Az ázsiai nagyhatalom február 10-től viszontvámokat vet ki az Egyesült Államokból származó egyes importárukra, válaszul az amerikai kormány által február 1-jétől bevezetett 10 százalékos vámokra – jelentette meg a Reuters a kínai pénzügyminisztérium közleményét kedden.
A tervezett intézkedések
Az ázsiai ország panaszt nyújtott be a WTO-nál és megbízhatatlan listára helyezte a Google-t és számos amerikai céget.
- További 10%-os vámtarifa lép életbe az Egyesült Államokba irányuló összes kínai exportra
- Peking 15%-os illetéket vet ki az amerikai LNG-re, szénre; 10% nyers, mezőgazdasági berendezésekre
- Kína monopóliumellenes vizsgálatot indít a Google ellen, ellenőrzéseket vezet be a ritkaföldfém-exportra
Új kínai vámintézkedések
A minisztérium szerint az Egyesült Államok egyoldalúan vetett ki vámokat a Kínából érkező összes importárura, amely súlyosan sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait. Erre válaszul:
- 15 százalékos vám lép életbe a szénre és a cseppfolyósított földgázra.
- 10 százalékos vám terhelését vezeti be. Az amerikai a mezőgazdasági gépek, gépkocsik és kisteherautók is vámkötelesekké válnak.
Monopóliumellenes intézkedések és szankciók
A kínai kereskedelmi minisztérium és a vámhivatal további intézkedéseket jelentett be:
- Monopóliumellenes vizsgálatot indítanak az amerikai Alphabet Inc., a Google anyavállalata ellen.
- A „megbízhatatlan szervezetek” listájára felvették a PVH Corp.-ot és az Illumina biotechnológiai vállalatot, mivel diszkriminatív intézkedéseikkel sértették a kínai vállalatok jogait.
Exportellenőrzés és WTO-nak küldött panasz
Kína nemzetbiztonsági érdekeinek védelme érdekében exportellenőrzést vezet be:
- Volfrám, tellúr, ruténium és molibdén tartalmú termékek esetében.
Emellett Kína panaszt nyújtott be a WTO-hoz, mert az új amerikai vámok sértik a szervezet szabályait.
Politikai és gazdasági feszültségek
Donald Trump amerikai elnök a kínai vámok bevezetésének indokaként az ország elégtelen fellépését említette a fentanil előállítása ellen. Kína ezt határozottan visszautasította, és kijelentette, hogy az amerikai egyoldalú intézkedések nemcsak a saját problémáikat nem oldják meg, hanem rontják a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat is.
A két ország közötti kereskedelmi feszültség tovább fokozódik, miközben a nemzetközi piacok figyelemmel követik a vámháború fejleményeit.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock