Kína dömpingellenes vámokkal védi piacát az ipari műanyagok importjától
Kína ideiglenes dömpingellenes vámokat vezet be ipari műanyagokra
Kína ideiglenes dömpingellenes vámokat vet ki az Egyesült Államokból, az Európai Unióból, Japánból és Tajvanról származó ipari műanyagok importjára, miután egy hónapok óta tartó dömpingellenes vizsgálat eredményei igazolták az intézkedés szükségességét – olvasható a kínai kereskedelmi minisztérium csütörtöki bejelentése a Reuters oldalán..
Érintett termék: POM-C műanyag
A vámok a poliacetál-kopolimer (POM-C) nevű ipari műanyagot érintik, amely egy rendkívül kristályosodó termoplaszt, és széles körben használatos az autóiparban, az elektronikai eszközökben, valamint az orvosi berendezésekben. Ez az anyag helyettesítheti a fémeket, például a rezet és a cinket, így számos iparág kulcsfontosságú alapanyagaként szolgál.
Vámok mértéke és időzítése
A vámok mértéke jelentősen eltér az egyes országok és vállalatok között:
- Egyesült Államok: akár 74,9%
- Európai Unió: 42%
- Tajvan: 32,6%
- Japán: 43,7%
Az intézkedés 2025. január 24-én lép hatályba – közölte a minisztérium.
A döntés háttere
A kínai hatóságok a dömpingellenes vizsgálatot tavaly májusban indították el, amikor az Egyesült Államok Kínából származó elektromos autókra vezetett be vámokat, míg az Európai Unió bizonyos kínai acéltermékekkel kapcsolatban indított kereskedelmi vizsgálatot. Kína a vizsgálat során megállapította, hogy a POM-C műanyagok importja az érintett országokból alacsonyabb árakon történik, ami káros hatással van a hazai gyártókra.
Kereskedelmi adatok
Kína 2024 januárja és novembere között körülbelül 3 milliárd jüan (409 millió dollár) értékben importált POM-C műanyagokat az érintett országokból. A vámok célja, hogy megvédjék a hazai ipart az alacsony árú import által okozott hátrányoktól.
Az iparág reakciói
A döntés jelentős hatással lehet az érintett országok exportáló vállalataira, különösen az amerikai cégekre, amelyekre a legmagasabb, akár 74,9 százalékos vámot vetették ki. Az intézkedés tovább mélyítheti a kereskedelmi feszültségeket Kína és a vizsgálat által érintett országok között, különösen az Egyesült Államokkal, ahol már korábban is jelentős viták zajlottak a kereskedelmi szabályozásokról.
A kínai lépés ismét rávilágít a globális kereskedelemben zajló érdekellentétekre és a dömpingellenes intézkedések fontosságára a nemzeti ipar védelmében. Az ideiglenes vámok hatásait a következő hónapokban érdemes lesz figyelemmel kísérni, különösen az érintett iparágak és országok gazdasági teljesítményére gyakorolt hatás szempontjából.
Címlapkép forrása: Shutterstock