Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 22

Ezért eshetettek ekkorát a piacok

Ha hétfőn átnézték a hírfolyamot, számos címlapot láthattak a zuhanó tőzsdéről, a gyenge amerikai foglalkoztatási adatokról és a lehetséges recessziótól való félelmekről.

Az USA TODAY jelentése szerint az S&P 500 index 8,6%-kal, a NASDAQ 100 index pedig 5,4%-kal esett hétfő reggelre. A nemzetközi piacokon is csökkenés volt tapasztalható a hétfő reggeli zuhanást megelőzően.

Rengeteg információ kering a világban, és ez egy kicsit zavaró, sőt aggasztó lehet, különösen a recesszióról szóló beszélgetések közepette.

Íme az alapok arról, hogy mi történt hétfőn, és hogy a szakértők szerint miért nem kell pánikba esni.

Miért esett a tőzsde hétfő reggel?

Az USA TODAY szerint a zuhanás mögött álló hajtóerők között szerepel a technológiai részvények, köztük az Nvidia, az Apple és az Amazon részvényeinek erőteljes esése, valamint a munkaügyi minisztérium pénteken közzétett kiábrándító munkahelyi jelentése.

A júliusi foglalkoztatási jelentésben a munkaügyi minisztérium szerint a munkanélküliségi ráta 4,1%-ról 4,3%-ra emelkedett, ami 2021 októbere óta a legmagasabb érték. Az Egyesült Államokban a munkaerő-felvétel is lelassult, mivel a munkáltatók mindössze 114 ezer új munkahelyet hoztak létre. Az amerikai munkaügyi hivatal szerint az elmúlt 12 hónapban az átlagos havi munkahely-gyarapodás az Egyesült Államokban havonta 215 ezer munkahely volt.

Roberto Chang, a Rutgers Egyetem közgazdászprofesszora szerint a júliusi jelentés valószínűleg sokak számára megerősítette, hogy a Federal Reserve az infláció csökkentésére tett erőfeszítései során túl sokáig tartotta magasan a kamatlábakat, ami a hétvégén esést váltott ki a piacon.

A japán piac fő indexe, a Nikkei 225 hétfőn 12,4%-ot esett, ami 1987 óta a legnagyobb esés a Business Insider szerint.

Eugene White, a Rutgers Egyetem közgazdászprofesszora szerint ez a zuhanás valószínűleg megijesztette a befektetőket, de belföldön nem sok aggasztó körülmény van. Azt is elmondta, hogy bár a munkanélküliségi ráta emelkedett a legutóbbi jelentésben, bármi, ami 5% alatt van, az olyan gazdaság, amely „valóban teljes foglalkoztatottsággal rendelkezik”.

„A japán piac esése elég ahhoz, hogy sok befektetőt megijesszen, mert olyan nagy, de mi mozgatja ezt?” – mondta White. „Nem látok semmi olyat, ami belföldön indokolná ezt a csökkenést. Talán az emberek további rossz híreket várnak Japánból. Tekintettel arra, hogy az infláció csökken, a munkanélküliség 5% alatt van, nincs sok aggasztó körülmény.”

Miközben a piac világszerte ingadozik, és a júliusi munkahelyi jelentés a címlapokra kerül, mennyire kell aggódnunk a recesszió miatt?

Mind Chang, mind White szerint most nem kellene túlságosan pánikba esnünk.

Mi az a recesszió?


A National Bureau of Economic Research meghatározása szerint a recesszió „a gazdasági tevékenység jelentős visszaesése, amely az egész gazdaságra kiterjed, és néhány hónapnál tovább tart”.

„A recesszió hivatalos meghatározása egy kicsit rugalmas” – mondta Chang. „Ezt a Nemzeti Gazdaságkutató Iroda határozza meg, de egy jó ökölszabály a két egymást követő negyedévnyi negatív növekedés.”

Mi okozza a recessziót?

A Forbes tanácsadója szerint a recesszió többféleképpen is kialakulhat.

A Forbes szerint a recesszió néhány fő mozgatórugója a következő:

Hirtelen gazdasági sokk: Egy váratlan probléma, amely komoly pénzügyi károkat okoz. Erre egy közelmúltbeli példa a koronavírus járvány.

Túlzott eladósodás: Amikor a vállalkozások vagy magánszemélyek túl sok adósságot vesznek fel, az adósságszolgálat költségei olyan mértékben megnőhetnek, hogy nem tudják fizetni a számláikat – írja a Forbes.

Eszközbuborékok: Amikor a befektetési döntéseket az érzelmek vezérlik, a rossz gazdasági eredmények sem maradnak el messze.

Túl sok infláció: Az inflációt a Forbes úgy definiálja, mint az árak folyamatos, emelkedő tendenciáját az idő múlásával.

Túl sok defláció: Deflációnak nevezik azt, amikor az árak idővel csökkennek, ami a bérek csökkenéséhez vezet, ami tovább nyomja az árakat.

Technológiai változás: Bár az új találmányok növelhetik a termelékenységet és hosszú távon előnyösek lehetnek a gazdaság számára, rövid távon lehetnek az új technológiai áttörésekhez való alkalmazkodás időszakai.

Recesszióba megyünk? Aggódni kell?

Mind Chang, mind White szerint az embereknek nem kellene túlságosan aggódniuk a helyzet miatt, mivel az Egyesült Államok gazdasága általában véve erős a különböző tényezők, például a viszonylag alacsony munkanélküliség, a viszonylag jó fogyasztói kiadások, a csökkenő infláció és más tényezők tekintetében.

„Ha számos más szempontból nézzük az Egyesült Államok gazdaságát, az továbbra is mérhetetlenül erős” – mondta Chang. „Bízom abban, hogy a szövetségi tartalékbank helyesen fog cselekedni. Számomra nagyon sok mozgás van nagyon kevés racionális okból”.

White utalt a Nobel-díjas közgazdász, Paul Samuelson egyik idézetére, aki azt mondta: „A tőzsde az elmúlt kilenc recesszióból kilencet pontosan megjósolt”, rámutatva arra, hogy pontatlan a kizárólag a piacra alapozott előrejelzések készítése, mivel az rengeteg ingadozást mutat anélkül, hogy feltétlenül recessziót okozna.

„Szerintem az a fontos, hogy a piac gyakran úgy mozog, ahogy a reálgazdaság nem” – mondta White, visszautalva Samuelson idézetére. „Néha van egy esés, például a GameStop körüli esés. Máskor is lehet rámutatni olyan esetekre, amikor a piac esett, és semmi apokaliptikus nem történt.”

Majd így folytatta: „Az egyik dolog az, hogy nagyon nehéz legyőzni a piacot, és azoknak az embereknek, akik azt próbálják mondani, hogy ‘Oké, most ki kellene szállnom a piacról’, a piac tovább eshet, és akkor vissza akarsz szállni. A vásárlás és tartás a legjobb stratégia mindazok számára, akik hosszú távon takarékoskodnak”.”

Chang és White is azt mondja, hogy nincs ok a pánikra.

„Úgy gondolom, hogy az emberek néha látják a híreket, és a hírek nagyon szenzációsak, és elkezdenek változtatni a befektetéseiken” – mondta Chang. „Azt hiszem, az ilyen helyzetekben a legjobb tanácsom az, hogy maradjunk nyugton, és várjunk egy kicsit. Nincs annál rosszabb, mint egy hétvége adatai alapján elhamarkodott döntéseket hozni”.” – írja a northjersey