Egyre vastagabb a pénztárca? – Íme a legfrissebb béradatok!
Tavaly a bruttó átlagkereset megközelítette a 728 ezer forintot. A dolgozók kétharmada ennél kevesebbet keresett, 625 ezer forintot vihettek haza. A bruttó mediánkereset pedig 560 ezer forint volt. A fogyasztói árak 4,6 százalékkal, a reálbérek 6,1 százalékkal nőttek. A kormány célja a további bérnövekedés, miközben a lakossági fogyasztás és a bizalom is erősödik. De meddig tarthat ez a lendület?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2024-ben a bruttó átlagkereset 13,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest, elérve a 647 ezer forintos szintet. A dinamikus reálbéremelkedés immár 16 hónapja tart, ami hozzájárul a lakossági bizalom erősödéséhez és a fogyasztás bővüléséhez – számolt be a Központi Statisztikai hivatal jelentéséből a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az átlagkeresetek adatai a KSH szerint
Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727 700 volt. A kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 500 500 forint volt. A bruttó átlagkereset 11 százalékkal a nettó átlagkereset 10,9 százalékkal növekedett. A reálkereset pedig 6,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A fogyasztói árak 4,6 százalékos növekedése mellett.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 625 400 forintra becsülhető, 10,6 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
A tavalyi év január és december a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 646 800 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 430 100, a kedvezményeket figyelembe véve 445 200 forintot ért el.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 13,2, százalékkal nőtt. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset pedig 13,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest – áll a KSH jelentésében.
A béremelkedés hatása a gazdaságra
A növekvő reálbérek közvetlen hatásai már érezhetők. A kiskereskedelmi forgalom bővül, élénkül a lakossági hitelezés, és a lakás- és autópiac is fellendülőben van. A turizmus is kiemelkedő évet zárt. Ez a növekedés szintén összefüggésbe hozható a lakossági jövedelmek emelkedésével. A foglalkoztatottság továbbra is magas szinten van, 2010-hez képest 1 millióval több ember dolgozik. A regisztrált álláskeresők száma történelmi mélyponton áll.
Mennyire készpénzmentes a magyar gazdaság?
A kormány célja a reálbérek tovább emelkedése, és az infláció hatásait mérséklődése. Az adatok szerint a fogyasztói árak 4,6 százalékos növekedése mellett a reálbérek 6,1 százalékkal nőttek 2024 decemberében. A bruttó kereset mediánértéke 560 900 forint volt, míg a nettó mediánkereset 389 800 forintot tett ki, mindkettő jelentős emelkedést mutat az előző évhez képest.
Kormányzati lépések és bérpolitikák
A kormány elkötelezett a reálbérek további növelése mellett, amelyet a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv is alátámaszt. Ennek részeként született meg a hároméves bérmegállapodás, amely 2027-re 40 százalékos minimálbér-emelkedést ígér. A cél, hogy a minimálbér 1000 euróra, míg az átlagkereset 1 millió forintra nőjön a következő években.
Mit jelent mindez a magyar családok számára?
A reálbérek növekedése azt eredményezi, hogy a háztartások több pénzből gazdálkodhatnak, bátrabban költenek utazásra és kikapcsolódásra, valamint egyre nagyobb mértékben vesznek részt a gazdasági növekedés fenntartásában. A kormány kiemelten figyel a kispénzűek és a középosztály megerősítésére, mivel a legnagyobb reálbérnövekedés éppen ezeknél a csoportoknál figyelhető meg.
A dinamikus bérnövekedés és az ezzel járó gazdasági hatások a következő években is meghatározóak lesznek a magyar gazdaság számára, miközben az ország folytatja az előrelépést a jövedelmek és az életszínvonal növekedése felé.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock