Változékony hét a forint piacán: Hétfői árfolyam további stagnálást mutat
A forint árfolyama az elmúlt héten ismét változékony időszakot élt át, bár a héten tapasztalt ingadozások összességében enyhe gyengülést eredményeztek a hazai deviza számára az euróval és a dollárral szemben. A forint teljesítményét több belső és külső tényező is befolyásolta, kezdve az augusztusi költségvetési hiány adatainak nyilvánosságra hozatalával, egészen a nemzetközi gazdasági folyamatokig, beleértve az amerikai dollár erősödését. Mindez átfogóan hatott a forintra és a magyar tőzsdére egyaránt.
A költségvetési hiány árnyéka
Az augusztusi költségvetési hiány meghaladta a 414 milliárd forintot, ami az elmúlt 23 év legnagyobb nyolcadik havi hiányát jelenti. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője rámutatott, hogy ez a hiány mértéke jelentősen hozzájárult a forint hét eleji gyengüléséhez. Hétfőn a forint árfolyama az euróval szemben 394-es szintről 397 közelébe esett, ami különösen erős mozgásnak bizonyult egy ilyen rövid időszak alatt.
A Pénzügyminisztérium az augusztusi adatokat az adóbevételek szezonalitásával magyarázta, különösen az áfabevételek alacsonyabb szezonális értékével. Továbbá, az állami kiadások növekedése, például a családi pótlékok kifizetése, valamint az infrastruktúra fejlesztése, mint a közutak és a közösségi közlekedés fejlesztése, szintén befolyásolta a költségvetési hiány alakulását. Ez a pénzügyi háttér hozzájárult ahhoz, hogy a forint hét elején nem tudott erősödni.
Infláció és kamatcsökkentési várakozások
A hét eleji forintgyengülés másik fontos tényezője a vártnál kedvezőbb inflációs adat volt. Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója szerint az alacsonyabb infláció ugyan pozitív gazdasági jel, de paradox módon éppen emiatt gyengítette a forintot, mivel ez az adat növeli az esélyét annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) további kamatcsökkentéseket hajtson végre. Az alacsonyabb kamatok vonzerejét csökkentik a forintnak a nemzetközi piacokon, és emiatt a befektetők kevésbé érdeklődnek a magyar deviza iránt.
Tovább bonyolította a forint helyzetét a dollár globális erősödése, ami szintén nyomást gyakorolt a hazai devizára. Ennek ellenére a hét közepére enyhe erősödés következett be, amelyben a dollár gyengülése is szerepet játszott. Az amerikai jegybank, a Fed, bejelentései és a kamatvárakozások változása csökkentette a dollár árfolyamát, ami segített a forintnak visszanyerni némi teret.
Tőzsdei erősödés és a blue chipek szerepe
Míg a forint árfolyama gyengült, a magyar tőzsde ezzel párhuzamosan jó teljesítményt nyújtott. A BUX-index egy héten belül közel 1%-kal emelkedett, és ebben különösen az OTP részvényei játszottak főszerepet. Az OTP árfolyama 1,6%-kal növekedett, amelyet részben az újabb, 60 milliárd forintos sajátrészvény-visszavásárlási program indítása is támogatott. Az OTP e heti részvényvásárlásai jelentős mértékben hozzájárultak a pozitív tőzsdei hangulathoz, és a bankpapír mellett a közepes kapitalizációjú részvények piacán is kiemelkedő növekedést lehetett látni. A Duna House részvényei több mint 4%-kal emelkedtek, míg az Állami Nyomda részvényei is közel 2%-os növekedést értek el.
A forint vegyes hétfője
A hét végére a forint teljesítménye vegyesen alakult. Hétfő reggelre a forint árfolyama az euróval szemben minimálisan erősödött, a dollárral szemben pedig alig változott. Az eurót hétfő reggel 394,41 forinton jegyezték, míg a dollár 355,43 forintra csökkent. A svájci frankkal szemben a forint 0,4%-kal erősödött az előző hétfői árfolyamhoz képest. Az év eleje óta azonban a forint mindhárom főbb devizával szemben gyengült: 2,9%-kal az euróval, 2,3%-kal a dollárral és 1,8%-kal a svájci frankkal szemben.
Várakozások a jövő hétre
Az előttünk álló héten a hazai gazdasági naptár viszonylag üres, így a befektetők figyelme leginkább a Fed szerdai kamatdöntésére irányulhat. A piac a kamatcsökkentést borítékolja, de nem egyértelmű, hogy 25 vagy 50 bázispontos csökkentésre számíthatunk. Az, hogy a Fed milyen további kamatvárakozásokat hoz nyilvánosságra, jelentős hatással lehet mind a dollár, mind a forint árfolyamára.
Összességében a forint az elmúlt héten ismét változékony teljesítményt nyújtott, amit mind a belső gazdasági tényezők, mind a globális pénzpiaci mozgások befolyásoltak. A következő hetekben a forint árfolyama valószínűleg továbbra is a 390–400 közötti sávban mozoghat az euróval szemben, míg a dollárral szemben a 350–360-as tartomány tűnik reálisnak. (Portfolio, MTI)