Újabb kamatemelés az MNB-től, szárnyal a forint!
Nagy várakozások előzték meg a mai egyhetes betéti tenderkiírást, ugyanis lehetősége volt az MNB-nek újból dönteni az egy hete újra irányadónak kinevezett rátáról. Kicsi volt rá az esély, hogy a folyamatosan zuhanó forint ellenére nem lép semmit a jegybank, és végül lépett is; 40 bázisponttal emelt az egyhetes betéti tender rátáján a jegybank.
Jelentős szigorítás
A mostani lényegében kamatemelésnek betudható lépéssel 2,9 %-ra nőtt az irányadó kamat Magyarországon. Így összességében novemberben már 1,1 %-kal nőtt ez a mutató, ami mindenképpen régen látott szigorításnak nevezhető, és valószínűleg erőteljesebb hatást is gyakorol már a makrogazdasági folyamatokra is. Erre szükség is van, hiszen az elszaladó infláció megállítása szolidabb szigorításokkal úgy tűnik, nem lehetséges.
Októberben Virág Barnabás MNB alelnök nyilatkozata szerint év végéig maradhatott volna a 15 bázispontos havi emelési ütem; ez alapján év végére 2,1 %-ra emelkedett volna az irányadó ráta, ehhez képest még a decemberi döntések előtt tartunk 2,9 %-nál. Látható tehát, hogy a jegybank intenzíven reagál a megváltozott körülményekre, és a piac számára is pozitív meglepetés lehet a gyors beavatkozás.
Erősödik a forint
A forint a héten jelentős mértékű gyengüléssel új történelmi mélypontra esett, volt, hogy 372 forintot is kellett adni egy euróért a devizapiacon. A döntés előtt már némileg erősödött, ugyanis készpénznek vehették a befektetők, hogy ilyen ideges piaci hangulatban nem opció, hogy nem szigorít ma semennyit a jegybank. A szigorítás utáni erősödés pedig
Ugyanakkor kérdés, hogy mekkora erősödésre elég a mostani lépés; a régiós jegybankok esetleges további szigorítása újra hasonló lépésekre kényszerítheti az MNB-t, hogy ne tűnjön el a forint vonzereje a hasonló sérülékeny devizák körében. Emellett a következőkben az inflációs adatokra, valamint az azt befolyásoló tényezőkre lehet érdemes figyelni, hogy következtethessünk a jegybank ezt követő lépéseire. És maga a forint árfolyama is fontos lehet, hiszen a mai lépést lehet úgy is értelmezni, hogy van az a szintű forintgyengülés, amit már nem tolerál az MNB sem.