Tovább esik a forint
Úgy tűnik, hogy (legalábbis egyelőre biztosan) vége szakadt a forint nagyon jó teljesítményének. Mint emlékezetes, a harmadik járványhullámban tapasztalt 365 forint feletti szintekről egészen 345 forintig erősödött a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. A valóban nagyon jelentős emelkedést kiváltó tényezők pedig fennállnak-mégsem teljesen értelmezhetetlen a forint hirtelen jött gyengesége, amelynek következtében már 353 forintnál is többet kell adni egy euróért.
Jegybanki üzenet
Már több, mint 1 hónapja él az a jegybanki üzenet Virág Barnabás alelnök részéről, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) proaktívan kíván fellépni az elszálló infláció ellen. Ekkor már ismert volt, hogy áprilisban 5,1 %-kal növekedett az árszínvonal éves összehasonlításban, most már azt is tudjuk, hogy májusban is ekkora volt a drágulás mértéke a bázishoz képest. A proaktív fellépés mint kiderült, akár, sőt egyre inkább biztosan kamatemelést is jelent, és ezt többször, több döntéshozó megerősítette azóta.
A forint erősödését táplálhatta emellett a gyors magyar gazdasági nyitás, és az ezzel együtt járó szebb makrogazdasági kilátások. Ráadásul a nemzetközi befektetői hangulat is pozitív, ami legtöbbször szintén inkább az erősödés irányába mutat a sérülékenyebb devizák számára.
Hírre eladni?
Látható, hogy valójában minden együtt áll ahhoz, hogy a forint erősödjön. Mivel azonban a jegybanki jelzés már nagyon régóta ismert, ezért azt joggal várhatjuk, hogy már árazta a piac, beépült az árfolyamba. Nyilvánvalóan ha valamit lényegében előre bejelentenek, akkor nem az a reális, hogy onnantól mindig abba az irányba mozog az árfolyam. Az, hogy monetáris szigorítás lesz, tehát 1 hónap alatt azért már bőven beárazódott.
A gyengülésre pedig leginkább az adhat magyarázatot (még ha a piaci szereplők gondolkodása nem is található ki természetesen bizonyosan), hogy inkább a bizonytalan tényezők azok, amik hangsúlyosak lettek. Nem tudni ugyanis, hogy pontosan milyen hosszú szigorításra készül az MNB, és hogy milyen mértékben, milyen eszközökkel hajtja ezt végre. Ennek megfelelően lehetséges, hogy kivár a piac a jövő keddi Monetáris Tanács ülésig, hogy több információ birtokában lehessen. Mindenesetre a forint mostani gyengülése még a technikai korrekció szintjén belül mozog, biztonságos távolságra a márciusi-áprilisi mélypontoktól.