Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

Szűk sávban a forint, nemsokára eldőlhet a sorsa

Meglehetősen izgalmasan alakult eddig a 2022-es év a magyar fizetőeszköz számára. Az évet az EUR/HUF kurzus a 370-es szint körül kezdte, onnan aztán gyorsan egészen 353 környékéig erősödött a forint, ami az idő rövidsége miatt igen látványos felértékelődés volt. Aztán jött az orosz-ukrán háború, és kis híján 400 forintos euróárfolyamot is láthattunk. Bár azóta az esés nagyobbik részét ledolgozta a forint, úgy tűnik, mégsem képes a korábbi mélypontoknál nagyobb erőt mutatni. Az ellentétes hatások eredőjeként szűk sávban ragadt a forint; kitörés szinte biztosan lesz, az iránya viszont legalább 3 tényezőtől erősen függ.

Jegybanki politika – szigorít, de megfontoltan

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szemmel láthatóan igyekszik minél transzparensebben kezelni monetáris szigorítását. Január elején úgy tűnt, hogy kikövezett út áll a jegybank előtt. Megtudtuk, hogy az alapkamatot a jelenleg irányadó egyhetes betéti tender kamatához szeretnék felzárkóztatni az év közepére, és a kamatemelések a kamatdöntő ülések hetein várhatók mind a két eszköz tekintetében. Ennek megfelelően januárban és februárban is 30-30 bázispontos szigorítás történt, eleinte még egy szárnyaló forint mellett – bár igaz, a februári lépés épp az orosz-ukrán háború kitörésének napjára esett. Aztán a háború bizonytalansága és a felhalmozódó forint short pozíciók miatt be is esett a forint, a jegybank rendkívüli 70, illetve 50 bázispontos kamatemelésekkel próbálta tompítani az esést. Az eredménye meg is lett, újra 370 körüli szintre esett vissza az euróárfolyam.

Az MNB jelzései lehetnek a legjelentősebbek a forint számára

Az MNB pedig azóta a januári terveknek megfelelően halad, a márciusi kamatdöntő ülést követő csütörtökön emelt 30 bázispontot az egyhetes betéti ráta kamatszintjén. Az azt megelőző héten nem lépett a jegybank, kérdés, hogy a héten fog-e. Amennyiben nem, élhetünk a gyanúperrel, hogy újra havi 1 szigorítást érdemes várni. Mindez nagyban meghatározhatja a befektetők értékítéletét a forintról. Jó hír, hogy kiszámítható lesz újra a szigorítás, ugyanakkor a befektetők nem biztos, hogy elégedettek a tempó lassításával. Ugyanakkor az MNB vezetése újra és újra elkötelezi magát amellett, hogy mindaddig folytatja a szigorítást, ameddig az inflációs folyamatok azt indokolják; márpedig a pénzromlás az előrejelzések szerint csak jövőre érhet vissza a jegybanki toleranciasávba. Fontos lehet a későbbiekben a központi bank kommunikációja is a forintról; bár árfolyamcélja nincs az MNB-nek, az orosz-ukrán háború első napjaiban többször is verbális intervenciót alkalmaztak a forint esését látva, valamint terítékre került a short pozíciók drágítása is.

Háború – alakítja a nemzetközi hangulatot

Az orosz-ukrán háború állása legalább két szempontból erősen érinti a forint árfolyamát. Az egyik az általános nemzetközi befektetői hangulat; a sérülékeny devizák ugyanis könnyen nagy veszteségeket szenvedhetnek el egy romló piaci légkörben, ahogyan arra már számtalan példát láthattunk. Ráadásul a forint a földrajzi helyzetnek köszönhetően a piaci szereplők fejében még inkább érintettnek tűnhet, a régió jelenleg nem túl vonzó befektetési célpont a fegyveres konfliktus riasztó közelsége miatt.

A szomszédban dúló háború továbbra is árnyat vet a hangulatra (www.shutterstock.com)

Másrészt a háború érinti egy sor nagyon fontos energiahordozó és mezőgazdasági cikk árfolyamát, amelyek inflációt növelő hatásúak lehetnek. A magasabb ütemű pénzromlás pedig rossz hír a magyar fizetőeszköz számára, és átírhatja a fentebb már elemzett jegybanki politikát is. Éppen ezért nem csupán a tőzsdék aktuális állására, de a szankciókra, a közvetlen és közvetett gazdasági hatásokra is figyelnünk kell, ha tippelni akarunk a forint árfolyamára vonatkozóan.

Országspecifikus tényezők

A forint megítélése szempontjából kiemelten fontosak az országspecifikus tényezők is. Vasárnap országgyűlési választásokat tartanak Magyarországon, ennek eredménye is okozhat mozgásokat a magyar fizetőeszköz piacán. Az új Parlament által megválasztott kormány jövőbeli költségvetési politikája, gazdasági intézkedései is sokat nyomhatnak a latba.

Fontos lehet az országgyűlési választás is

Emellett az európai források elnyerésével kapcsolatos viták is középpontban lehetnek, a befektetők értelemszerűen a minél stabilabb költségvetést és fizetési mérleget részesítik előnyben. Ugyanakkor érdemes továbbra is figyelembe venni, hogy a rövid távú politikai mozgások később kevésbé érvényesülhetnek, a piacok inkább a kézzelfogható pénzügyi döntéseket reagálhatják le.

Szűk sávban nagy irányváltások

Az EUR/HUF kurzus napos grafikonjára nézve a visszaerősödés után egy sávozást figyelhetünk meg a forint esetében. Körülbelül egy 370-375 közötti sávot azonosíthatunk, amelyben szabadon mozog mindkét irányba a magyar fizetőeszköz értéke. Ebből kiindulva valószínűleg kitörés várható valamelyik irányba a sávból a fenti tényezők eredőjeként. Erősödés esetén a 370-es, majd 365-ös szint lehet fontos. Gyengülés esetén ha 375 fölé kerül az euróárfolyam, akkor könnyen a 380-as szint felett találhatja magát a forint.

https://tozsdeforum.hu/cikkek/gazdasag/deviza/ez-varhat-a-forintra-bizonytalansag-de-van-mi-mentse/