Szárnyal a forint a tegnapi zuhanás után
Mozgalmas napjai vannak a hét eddigi részében a magyar fizetőeszköznek. Az előző héten látott gyengülés miatt 385 környékén kezdte a hetet az EUR/HUF kurzus, ami már bizonyította a 370-380 közötti sáv elhagyását. Innen azonban jelentős esés kezdődött, a mai napon viszont ezt csaknem teljesen ledolgozta a forint. A hektikus mozgásért a változó nemzetközi tőkepiaci hangulat, valamint országspecifikus tényezők is felelőssé tehetők.
Borúra derű
A tegnapi forintesés némileg nehezen magyarázható volt első ránézésre, nem volt konkrét hangulatromláshoz vagy eseményhez köthető. Valószínű ugyanakkor, hogy a gyengülési hullámban szerepet játszhatott az, hogy a miniszterelnök a parlamenti beszédében utalt rá, hogy óvatos beavatkozások várhatók az infláció letörése érdekében. Bár az alacsonyabb ütemű pénzromlás jó hír a forint számára, a piacok a túlzott állami beleszólás lehetőségét láthatták a beszéd ezen részében. Ráadásul a kinti hangulat is igen ingadozó volt, ami nem tett jót a sérülékeny devizáknak.
A rossz hangulat a forint piacán kitartott tegnap, ma azonban már jelentős erősödésnek lehetünk szemtanúi. Ennek fő oka a magyar GDP adat lehet; a 8,2 %-os éves gazdasági növekedés meglepte az elemzőket, ráadásul az előző negyedévhez képest is több, mint 2 %-kal teljesített jobban Magyarország. Ehhez jött hozzá Virág Barnabásnak, a jegybank alelnökének a mai jelzése arról, hogy tovább folytatódik a monetáris szigorítás. Nem elhanyagolható a nemzetközi piacok kitörően optimista hangulata sem, amelynek következtében a legtöbb tőzsdeindex (köztük a BUX is) szép emelkedést mutat.
Messze még a fordulat
A mai hirtelen visszaerősödés mindenképpen segít az EUR/HUF kurzus technikai képén is, meglehetősen aggasztó lett volna az ilyen gyors újabb sávváltás a 390 feletti szintekre. Ugyanakkor tartós fordulatról még korai beszélni, a háború kitörése utáni első pánikból való erősödés ugyanis végül elhalt, nem sikerült a 370-es szint alatt maradnia a forintnak az euróval szemben. A fő kérdés most az lehet, hogy sikerült-e esetleg célba vennie néhány napos időtávon a 380-as értéket az euróárfolyamnak; ellenkező esetben könnyen újra 390 forint körüli összeget kellhet adni egy euróért a devizapiacon. Azon szint felett pedig már csak a márciusi történelmi mélypont állíthatja meg a forint gyengülését.