Rég nem látott erősödést mutat a forint – soroljuk az okokat!
A forint árfolyama meglehetősen hektikus is tud lenni, legalábbis ezt mutatják az utóbbi hónapok. A harmadik járványhullám hazai felfutásakor még a történelmi mélyponttól néhány fillérre volt a forint árfolyama az euróval szemben. Most viszont már arról beszélhetünk, hogy nyár óta nem látott szintre erősödött a hazai fizetőeszköz. Semmi sem történik ok nélkül, így a forint szárnyalása sem-nézzük, mi vezetett a pénzünk felértékelődéséhez!
Közel a járvány vége
Az egyik legfőbb tényező az lehet, hogy a magyar eszközök egyre vonzóbbá válnak mihelyst úgy tűnik, véget ér a járvány az országban. A napi fertőzöttek, a kórházban ápoltak, de már szerencsére a napi új halálesetek száma is a második hullám lecsengésének idejét idézi. A járvány tehát visszaszorult, és remélhetőleg nem is tér vissza jelentősen a továbbiakban. Ugyanis Magyarországon lassan eléri az 50 %-ot az első oltást kapók aránya, és egyre inkább vakcinabőség van hazánkban. Az oltási program tehát továbbra is messze az európai oltás előtt jár, és így az érvényben lévő korlátozások feloldása is jóval gyorsabb, mint a kontinens legnagyobb részén.
A gazdaság újranyitása márpedig befektetőket hozhat, mind a forint, mind egyébként a BÉT piacaira is. Amennyiben továbbra is sikerül tartani a nyitás tempóját, és nyárra valóban lényegében a régi életünket élhetjük, akkor a gazdaságra is egy erős felpattanás vár. Ezt segíthetik a kormány gazdaságvédelmi intézkedései, például a nemrég bejelentett adócsökkentések.
Jegybanki üzenetek-szigorítás jön?
A vírus lecsengése és a gazdasági fellendülésbe vetett hit mellett a jegybanki politika a másik meghatározó tényező általában is a forint árfolyamának szempontjából. Az MNB már korábban jelezte, hogy figyelemmel követik az inflációs folyamatok, ami megnyugvást hozott többször a magyar fizetőeszköz számára. A tegnapi napon viszont már egy egészen konkrét jelzés is érkezett a jegybank egyik alelnökétől.
Virág Barnabás szerint ugyanis az inflációs kockázatok növekedése miatt akár egy kamatemelésre is fel kell készülni. Ez pedig az inflációs adatok függvényében már júniusban megtörténhet. A kamatemelés pedig értelemszerűen ösztönzően hat a forint számára, ugyanis a devizák értékét jelentősen meghatározza a hozzájuk kapcsolódó kamatszint és infláció.
Mi jöhet ezután?
A továbbiakban most már felfokozott várakozás előzheti meg az MNB kamatdöntő üléseit. Amennyiben valóban kamatemelés várható, és a gazdaság pozitív teljesítménye visszaigazolást nyer, akkor könnyen lehetséges, hogy még újabb erősödést produkálhat a forint. Gyengülésre ezek ellenkezője esetén van esély, illetve a nemzetközi hangulat is sokat számíthat még az árfolyam alakulásában. Mindenesetre a mostani ereje kiemelkedő a forintnak, érdemes lesz figyelni a következő napokban az ezt követő mozgást.