Nem szigorított az MNB – íme a forint reakciója!
Szokásosan ma is meghirdette az egyhetes betéti tenderét a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Kiemelt piaci figyelem övezi ezért a csütörtök délelőttöket ezért november óta, amióta az egyhetes betéti tender kamata az irányadó ráta Magyarországon. A jegybank ezen a héten sem emelte meg az irányadó kamatszintet – így már szinte biztossá vált, hogy a januárban meghirdetett stratégiára állt vissza az MNB. A forint sem lepődött meg a döntésen, némi erősödést mutat a magyar fizetőeszköz.
6,15 % – maradhat
Virág Barnabás, az MNB alelnöke januárban kifejtette, hogy milyen szigorítási menetrendre érdemes számítani. Az alelnök szavai szerint minden hónapban egyszer várható szigorítás, méghozzá azon a héten, amikor a Monetáris Tanács a kamatdöntő ülését is tartja. A hónap vége felé tehát az adott keddi napon alapkamat emelés, két nap múlva csütörtökön pedig az irányadó ráta emelése volt napirenden. Ennek megfelelően szigorított az MNB januárban és februárban is, 30-30 bázispontot emelve az egyhetes betéti tender kamatán. Aztán az orosz-ukrán háború, a növekvő inflációs kockázatok és az elszálló forint miatt több, a fenti tervhez képest rendkívüli kamatemelés is történt.
Úgy tűnik viszont, hogy végérvényesen visszaállt a jegybank a januárban meghirdetett stratégiára. Eszerint nem is kell kamatemelést várni a kamatdöntő ülés hetein kívül, áprilisban tehát két hét múlva számíthatunk szigorításra. A várható kamatemelés mértékére még nem történt utalás, de a korábbi gyakorlatból kiindulva nem lenne meglepő a szokásos 30 bázispontos szigorítás.
Kiszámíthatóság a forint piacán
Bár a magyar fizetőeszköz számára nyilván még jobb hír lett volna, ha a várttal ellentétben mégis szigorít az MNB, a döntés után stabilitást láthatunk a forint piacán. A befektetők ugyanis értékelhetik, hogy újra a stabil, havi 1 szigorítást látja indokoltnak az MNB. A kiszámíthatóság kiemelten fontos a piac számára, ugyanakkor a mostani EUR/HUF kurzus azért nem jelent még egy erős forintot. A múlt heti hír a jogállamisági eljárás elindításáról ugyanis eléggé felkavarta az állóvizet, és 380 közelébe emelkedett az euróárfolyam. Ehhez képest már tudott erősödni a forint, de a további meneteléshez a 375-ös és a 370-es szintek legyőzése kellene. Újabb gyengülő hullám esetén a 380-as érték állíthatja meg a forint leértékelődését az euróval szemben.