Nagyot megy a forint – érdemes eurót váltani a nyaralásra?
Fontos napja volt tegnap a magyar fizetőeszköznek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa ugyanis kamatdöntő ülést tartott. A jelentős (185 bázispontos) alapkamat-emelés mellett a jegybanki kommunikációnak is kiemelt szerep jutott; sok részletet megtudhattunk Virág Barnabás MNB alelnök tájékoztatójából. A fentiekre jelentős erősödésbe is kezdett a forint. A kérdés az, hogy van-e még tér további szárnyalásra, vagy újabb gyengülésre kell majd készülnünk.
Pozitív lépés, pozitív üzenetek
Azzal, hogy 185 bázisponttal 7,75 %-ra emelkedett az alapkamat, az MNB-nek sikerült meglepnie a piaci szereplőket. Aligha számított valaki ilyen mértékű emelésre, bár igaz, az alapkamat még nem számít irányadónak Magyarországon. Ez utóbbi azonban meg is változik, ugyanis Virág Barnabás elárulta, hogy megszűnik a kettős kamatrendszer. Csütörtökön 50 bázisponttal emelkedik majd az egyhetes betéti tender rátája, ezzel összeér a két eszköz kamatszintje. Így jelentős mértékben egyszerűsödik és követhetőbbé válik a monetáris szigorítás, amit mindaddig folytatni fog az MNB, amíg jelentős inflációs nyomás jellemző az országban.
Az MNB alelnöke megerősítette, hogy az infláció minden összetevőjére figyelnek, így a pénzpiacokra is. A jegybank így a júliustól nemcsak negyedév végén nyújthat devizakínálatot bővítő swaptendereket, de negyedév közben is. Nem elégséges azonban az MNB határozott fellépése az infláció letörése érdekében, a jegybankár ugyanis kiemelte az uniós források körüli vita lezárulásának és a költségvetési egyensúly helyreállásának jelentőségét is.
Erősödés után – máson lehet a fókusz
A forint tegnap óta tartó erősödésének oka a jegybank szigorítás melletti elköteleződése mellett az is, hogy kiszámíthatóbbá vált a monetáris politika. Tudjuk előre a csütörtöki döntést, és megszűnik a kettős kamatrendszer is – így viszont a piaci szereplők ezt már beárazhatják, és egyéb tényezőkön lehet a fókusz. Természetesen kiemelt fontosságú marad minden jegybanki üzenet továbbra is, csupán a konkrét lépésekkel kapcsolatban csökken számottevően a bizonytalanság.
Az egyéb tényezők közé sorolható egyértelműen az uniós forrásokkal kapcsolatos vita, ennek lezárása jelentős felhajtóerőt jelenthetne az egész hazai piac, így a forint számára is. Jelenleg nyomás alatt tartja a forintot az is, hogy a kormányzati beavatkozások növelik a befektetői bizonytalanságot. Ha ezen intézkedéseket elfogadja a piac, és azok eredménye a költségvetési mérleg stabilizálódása, akkor változhat a forint megítélése is. Nem szabad elfeledkezni a nemzetközi piaci légkörről sem, mint befolyásoló tényező, valamint az orosz-ukrán háború jelentette kockázatról sem. Igen sok összetevőből áll tehát a forint jövője, mindenesetre további erősödés esetén a 390-es szintre lehet érdemes figyelni az euróárfolyam esetében.
Címlapkép forrása: Shutterstock