Rendkívüli Hírek:

2024 november 24

Nagyot lépett a jegybank, de nem nyugszik a forint

Sérülékeny devizaként igencsak megviseli a szomszédunknál dúló háborús helyzet a forint árfolyamát. A magyar fizetőeszköz így történelmi mélypontra esett a legfontosabb devizákkal szemben – egy euróért tegnap 383 forintot is kellett adni a devizapiacon. A jegybank kedden szóbeli intervenciót hajtott végre, de ez kevésnek bizonyult, ma már viszont jelentős effektív kamatemelés történt.

75 bázispont – határozott lépés…

Virág Barnabás, a jegybank alelnöke januárban jelezte, hogy havonta egyszer döntenek majd az irányadónak számító egyhetes betéti tender kamatáról, méghozzá a kamatdöntő ülések hetén. Ez meg is történt előző héten, a vártnak megfelelően 30 bázisponttal 4,6 %-ra emelkedett az irányadó kamatszint. Akkor még hirtelen nem reagált tehát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az aznapi orosz támadásra.

Nagyot szigorított a jegybank

Azóta viszont kiderült, hogy elhúzódóbb háborúra kell számítani, jelentős gazdasági hatásokkal, és zuhanó forinttal. A keddi intervenció, mely szerint az MNB bármit megtesz a pénzpiacok stabilitásáért, nem volt elégséges a forint árfolyamának tartós stabilitásához. Így számítani lehetett rá, hogy ma újból hozzányúl a kamatokhoz az MNB, a 75 bázispontos szigorítást kifejezetten erős és gyors lépést jelent. Így már 5,35 % az irányadó kamatszint Magyarországon, ilyen kamatszinttel sokan korábban a szigorítási ciklus végére számoltak.

…de elég lesz?

A forint árfolyama kétségtelenül nem erősödött jelentősen a döntés után, jelenleg is 380 körül áll az EUR/HUF kurzus. Érdemes azonban azzal kalkulálni, hogy a jegybank szigorítása nélkül valószínűleg tovább esett volna a magyar fizetőeszköz értéke. Az MNB-nek hivatalosan nincs árfolyamcélja, ugyanakkor fontos számára az árstabilitás elérése, amelyet igencsak megnehezít a zuhanó forint. Így valószínűsíthető, hogy további jegybanki beavatkozást várhatunk, ha bonyolódna a piaci helyzet.

Felfelé nagyon nincsenek szintek a forint számára, hiszen történelmi mélypontokról beszélünk. Ennek ellenére már az is jobb jel lenne, ha tartósan 380 alatt bírna maradni az euróárfolyam. Erősödés esetén egyértelműen a korábbi mélypont zónája, a 370-372-es értékek lennének kulcsfontosságúak.

https://www.mnb.hu/monetaris-politika/a-monetaris-politikai-eszkoztar/aukciok-tenderek-gyorstenderek/forint-tenderek-gyorstenderek