2024 november 14

Nagy nap előtt a forint – mit hozhat az MNB döntése?

Holnap újra határoz az egyhetes betéti tender kamatáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Így történik ez minden héten, a holnapi nap azonban több szempontból is kulcsfontosságú lehet, figyelembe véve a tegnapi kamatdöntő ülés következményeit és sugallott üzeneteit. Ráadásul a forint is meglehetősen turbulens időszakon van túl, nem lenne meglepő, ha csütörtökön is intenzívebb mozgást látnánk a hazai fizetőeszköztől. A kérdés persze, mint mindig, az irány; és ez újból nagyrészt a jegybanki politikai alakulásától függ.

Volt egy kis pihenés

Mint ismert, a szárnyaló infláció megfékezése céljából az MNB 2021 júniusa óta szigorít a monetáris politikáján. Ez több eszköz kivezetéséből és az irányadó ráta emeléséből áll. Eleinte havi 30, majd mindössze 15 bázispontos kamatemelések történtek, a vártnál is magasabb infláció ugyanakkor felülírt minden korábban tervezett forgatókönyvet. Irányadó kamatnak november közepétől az egyhetes betéti tender kamata van kinevezve, melyről minden csütörtökön van lehetősége dönteni a jegybank.

Lépnie kellett a jegybanknak a rég nem látott inflációs nyomás miatt (www.shutterstock.com)

Amíg novemberben és decemberben igen erőteljes tempóban, minden héten emelt az irányadó rátán az MNB, addig januárban egyelőre nem történt ilyen lépés. Az egyhetes betét kamata így továbbra is a december végi 4 %-on áll. A leállásra okot adhatott a forint év elején mutatott jó teljesítménye is, illetve a piaci szereplők reakciójának megismerése is.

Érdekes döntések tegnapról

Mivel a novemberi kamatdöntés óta nem a jegybanki alapkamat az irányadó, ezért azt jóval kisebb mértékben emelte eddig az MNB. Tegnap azonban a kamatdöntő ülésen viszonylag jelentős mértékben, 50 bázisponttal emelte meg a jegybank az alapkamat szintjét. Vélhetőleg ezzel üzente meg a monetáris vezetés azt is, hogy hosszabb távon is fenntartaná a korábbiaknál magasabb kamatszintet. Ami azonban ennél is fontosabb, hogy az egyhetes betéten keresztül történő kamatemelésnek is gátat szabó kamatfolyosót is kiszélesítették, szintén 50 bázisponttal. Így a döntéshozóknak már 4,9 %-ig van terük a kamatemelésre.

Az előbb említett döntés miatt érezhetjük joggal, hogy ezúttal szigorítás érkezik csütörtökön. A legkézenfekvőbb az 50 bázispontos kamatemelés lenne, ez azonban korántsem vehető készpénznek. Az mindenesetre iránymutató, hogy a forint erősödéssel reagált összességében a tegnapi ülésre.

Szigorú hangvétel Virágtól

A kamatdöntés után a szokásokhoz híven Virág Barnabás, az MNB alelnöke újra nyilatkozott a folytatásról. A jegybankár véleménye szerint az alapkamatot fel kell zárkóztatni az egyhetes betéti tender kamatszintjére, előrejelzése alapján az év első felében találkozhat a két kamatszint. Megtudtuk azt is, hogy várhatóan havonta egyszer emelne az irányadó rátán a jegybank. Az alelnöknek felhívta a figyelmet a továbbra is felfelé mutató inflációs kockázatokra, amelyek indokolják a monetáris szigorítás folytatását.

Folytatná a szigorítást az MNB

Valószínű tehát, hogy a havonta egyszer, keddi napokon esedékes kamatdöntő ülések utáni csütörtökökön kell számítani beavatkozásra a jegybank részéről. Ez mindenképpen jó hír, hiszen eddig bizonytalanságot szülhetett a heti rendszerességű változtatási lehetőség. Ennek (és persze a javuló általános tőkepiaci hangulatnak) szólhatott a forint tegnapi, igen szépnek mondható erősödése is.

Mi lesz a forinttal?

Az év első két hetében sokakat meglepő tempóban erősödött a hazai fizetőeszköz. Az előző év végi 370 körüli szintről egészen 353-ig süllyedt az EUR/HUF kurzus, ami nagyon nagy mértékben a határozott monetáris politikának volt köszönhető. Az orosz-ukrán konfliktus és a nemzetközi tőzsdéket is sújtó inflációs félelmek miatt azonban a hét elején már 362 forintot is kellett adni egy euróért a devizapiacon. Azóta újabb erősödés vette kezdetét, nem sikerült azonban messzire eltávolodnia a forintnak a 360-as szinttől az euróval szemben.

Amennyiben pozitív meglepetést okoz a jegybank, könnyen célba vehető lesz a 355-ös szint, mint a 350 és 360 közötti sáv közepe. Ehhez vélhetően komoly szigorításra lenne szükség, ugyanakkor a befektetők tegnapi reakciója alapján igen erős elvárásokat támaszt a piac. Egy esetlegesen (forint számára) negatívabb döntés ugyanígy gyengülést hozhat, a 360-as érték lesz a kulcsfontosságú az euró/forint keresztárfolyamot tekintve.

https://infostart.hu/gazdasag/2022/01/25/kiderult-mi-all-az-mnb-nem-vart-kamatdontese-mogott