Maradt az irányadó ráta – íme a forint reakciója
Ahogyan azt előzetesen várni lehetett, ma sem emelt az egyhetes betéti tender kamatszintjén a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank így az elmúlt hetekhez hasonló 6,45 %-on tartotta az irányadónak kinevezett rátát. A jövő utáni hét már jóval izgalmasabb lehet, ugyanis menetrendszerűen szigorításnak kell következnie a kamatdöntés utáni csütörtökön. A forint árfolyama addig is a nemzetközi hangulat változásaira is rezonál.
Nincs lépés – de tér van rá
Egyáltalán nem számít meglepőnek a korábbiak alapján, hogy nem emelt az irányadó rátán ma az MNB. A szigorításnak azonban egyáltalán nincs vége, a jegybanknak ugyanis folytatnia kell a kamatemeléseket, ha le akarja törni a már 9 % fölé emelkedő inflációt. Kiemelkedően jó hír ezért a kedden megjelent magyar GDP adat, amely 8,2 %-os éves alapú gazdasági bővülést mutatott. A gazdaság jó teljesítménye lehetőséget adhat a jegybanknak a nagyobb monetáris szigorításra, kevésbé kell így ugyanis attól tartani, hogy a monetáris kondíciók változása recessziót okozna Magyarországon.
Mivel nem történt meglepetés, túl nagy reakciója sem volt a forintnak az MNB ma reggeli tenderkiírására. A magyar fizetőeszköz inkább a nemzetközi hangulat változásait követi, ennek megfelelően szakadt meg tegnap az erősödési hullám a kinti tőzsdék esése miatt. Mostanra stabilizálódni látszik az EUR/HUF kurzus, azonban ez jóval a 380-as érték felett történik – szinte biztosan kijelenthető tehát, hogy sávot váltott felfelé az euróárfolyam.
EU-s források – fontosak a forintnak
Az adott ország fizetőeszközének árfolyama tükrözi leginkább az ország befektetői megítélését a legtöbb esetben. Éppen ezért Magyarország általános helyzetével kapcsolatos információk is bőven tudják befolyásolni a magyar fizetőeszköz értékeltségét. Az Európai Unióval folytatott viták az olajembargó és a jogállamisági mechanizmus körül így kiemelt figyelemnek örvendenek. A mostani hullámzó mozgásban szerepe lehet ezen okból kifolyólag az uniós források körüli bizonytalanságnak is. Amennyiben az eredeti tervek szerint részesül Magyarország a helyreállítási alapokból, valamint egyéb forráselvonásoktól sem kell tartani, a forint is vélhetően az erősödés irányába mozdul el. A bizonytalanság azonban addig is hozzájárulhat az esetleges gyenge teljesítményhez.
Címlapkép forrása: Shutterstock