Kisebb erősödés a forintnál, de gyenge szinteken ragadt
Némileg sikerült korrigálnia a forintnak a főbb devizákkal szemben a tőzsdei hangulat javulásával párhuzamosan. Mindez elég volt arra, hogy elkerülje a forint az újabb történelmi mélypontot, azonban továbbra is egy nagyon magas sávban ragadt az EUR/HUF kurzus. A továbbiakban a nemzetközi hangulat lehet irányadó, illetve néhány országspecifikus tényező is befolyásolhatja a magyar fizetőeszköz árfolyamát.
Kamatemelés és infláció között
A forint árfolyamát az elmúlt időszakban jobbára az inflációs és monetáris politikai folyamatok határozták meg az orosz-ukrán háború okozta piaci feszültség mellett. A magyar fizetőeszköz számára rossz hír, hogy az inflációs kilátások egyre rosszabbak, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már éves átlagban kétszámjegyű pénzromlást jósolt 2022-re. A vásárlóérték romlása rontja a forint vonzerejét a régiós devizákhoz képest is, bár az elszaladó árak egész Európában jellemzőek.
Amire szintén folyamatosan érdemes figyelni, az a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szigorítási ciklusa. Már lassan egy éve, hogy az árstabilitás elérése céljából kamatemelésekbe kezdett a jegybank, ez legutóbb most csütörtökön folytatódott 30 bázisponttal. Örülhettek a piacok annak, hogy bár a jegybanki alapkamat emelése lassul, az irányadónak számító egyhetes betéti ráta növekedését nem változtatta meg az MNB. A továbbiakban már az a kérdés, hogy meddig hajlandó elmenni a jegybank a monetáris szigorítással, a nagyon magas irányadó rátának ugyanis gazdaságfékező hatása is van.
Mélypont – egyelőre elkerülve
Bár a héten volt, hogy úgy tűnt, bármikor történelmi mélypontra üthetik a forintot az euróval szemben, ez végül mégsem következett be. Ennek a legjelentősebb oka a magyar tőzsdén látott hangulatjavulás, valamint a nemzetközi piacokon lévő optimistább légkör. Az EUR/HUF kurzus viszont továbbra is veszélyes szinteken tartózkodik, a 394-395 körüli euróárfolyam ugyanis jóval magasabb sávot jelent az elmúlt hónapokban megszokottaknál. Erősödés esetén ezen értékek alá kellene tartósan betörnie a forintnak, majd pedig a 390-es szint lehet kiemelten fontos. Újabb gyengülésnél pedig a történelmi mélypont jelentheti az első megállót 400 alatt nem sokkal.