2024 november 13

Kamatot emelt az MNB – mégsem bír erős maradni a forint

A novemberi rendes kamatdöntő ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa határozott arról, hogy az egyhetes betéti kamat legyen újra az irányadó ráta Magyarországon. Így minden csütörtökön felülvizsgálható az irányadó kamatszint, és tegnap is élt ezzel a jegybank; a 20 bázispontos emelés azonban nem tudta tartósan erősíteni a forintot.

3,1 % az új ráta

Csak kapkodhatjuk a fejünket a sok kamatemelés láttán az elmúlt hetekben. Októberben még 15 bázispontos kamatemeléssel lett 1,8 % az irányadó ráta Magyarországon, és Virág Barnabás MNB alelnök akkor még év végig fenntarthatónak találta a havi 15 bázispontos szigorítást. Azóta azonban jó pár dolog megváltozott; az októberi inflációs adat (6,5 %-os drágulás éves alapon) mindenkit meglepett, és az energiaárak robbanása is a növekvő inflációs nyomást erősíti.

Újra lépett az MNB

Ennek megfelelően novemberben összesen 1,1 %-kal nőtt az egyhetes betéti kamat, tegnap pedig még 20 bázisponttal emelték a rátát a jegybanki döntéshozók. Így már 3,1 % az alapkamat, ami már nagyon jelentős elmozdulás a fél évvel ezelőtt tapasztalt 0,6 %-hoz képest; látható, hogy nagyon komolyan veszi az infláció jelentette kihívást az MNB. A következő hetekre vonatkozóan egyelőre nehéz megtippelni, hogy milyen döntések születnek, azonban nehéz elképzelni, hogy ne folytatná valamilyen mértékben a szigorítást az MNB, hiszen a 3 % +-1 %-os inflációs célszint még messze van.

Rövid erősödésre volt elég

A magyar fizetőeszköz árfolyamának alakulása különösen függ az MNB döntéseitől. Az irányadó rátának a folyamatos emelése a tankönyvek szerint pozitív hatást gyakorol a forint árfolyamára, azonban úgy tűnik, egyelőre ez annyiban nyilvánul meg, hogy nem gyengül tovább a forint. Bár tegnap jelentős erősödés indult, és 361 alá is süllyedt az EUR/HUF kurzus, rövid időn belül újabb gyengülés következett. Ez azonban kevésbé a kamatdöntésnek szólhatott, a nagyon bizonytalan negatív hangulat jelentősebben hozzájárulhat a forint gyengélkedéséhez. Erősödés szempontjából egyértelműen a 360-as szint alá csökkenés lenne pozitív az euróval szemben. Ha újra tartósan 365 fölé emelkedne az euróárfolyam, akkor nem elképzelhetetlen a további gyengülés a mélypontok felé.