2024 december 23

Jegybank a moratóriumból kilépés a racionális döntés

A jegybank kiemelte: az elmúlt csaknem másfél évben folyamatosan és következetesen az ügyfelek számára élet- és anyagi helyzetük szempontjából legkedvezőbb megoldást javasolja.

Az MNB által a törlesztési moratórium kapcsán küldött friss üzenet, amely szerint aki anyagilag megteheti, célszerű minél hamarabb folytatnia a törlesztést, összhangban áll a fizetési stoppal kapcsolatos eddigi jegybanki kommunikációval – hangsúlyozták.

A közlemény szerint a moratórium a járvány felfutó szakaszában, egészségügyi és munkalehetőség szempontjából kiszolgáltatott családok százezreinek jelentett hatékony és átmeneti válságkezelő megoldást – közölte a távirati iroda.

Az MNB szerint igaztalanok azok a felvetések, amelyek most, utólag, „racionális” fejjel hibáztatják az MNB és a kormányzat kommunikációját a fizetési stop igénybevételének fontosságáról.

A racionális lépés a járvány első évében – Magyarországon és az Európai Unióban is – a moratórium bevezetése volt – szögezi le az MNB. A pandémia súlyosságát, a vakcinák kifejlesztését, a hatékony hazai egészségügyi válaszlépések tempóját és mindezek alapján a lakosság jövedelmi-törlesztési helyzetének alakulását jelentős mértékű bizonytalanság övezte, így a hitelek bedőlésének megelőzése, a munkahelyek és a családok jövedelmének megtartása indokolta az adósok belépését a moratóriumba – emelte ki a jegybank.

Mostanra viszont a járvány harmadik hullámának végével, az emelkedő átoltottsággal és gazdaság gyors újranyitásával a megfelelő jövedelemmel, törlesztési forrással bíró ügyfelek számára a moratóriumban való maradással elérhető előnyt hosszabb távon meghaladhatják a kockázatok, az, hogy fölöslegesen nő meg a hitelük futamideje és a teljes visszafizetendő összeg – tették hozzá.

Az MNB 2020 tavaszától sajtóközleményeiben, a vezető médiaportálokon megjelentetett szakmai cikkeiben és honlapja
Moratórium kérdések és válaszok menüpontjában folyamatosan tájékoztatott arról, hogy a moratórium alatt a vissza nem fizetett hitel tőkerészére a bankok kamatot és díjat számítanak, ezek megnövelhetik a teljes futamidőt és a visszafizetendő összeget. Ezeket a kamatokat és díjakat viszont nem „csapják” hozzá a tőketartozáshoz, nem lesz kamatos kamat, és a moratóriumot követő futamidő alatt egyenlő részletekben fizethető meg. A törlesztés újbóli megkezdésekor az ügyfél havi terhe ugyanannyi lesz, mint a fizetési stop elrendelésekor, a változó kamatozású hitelek kamata, így törlesztőrészlete viszont módosulhat – írta a jegybank.

Az MNB ezzel összefüggésben korábban folyamatosan visszautasította azokat a valótlan állításokat, amelyek szerint az
adósok összes terhe a moratórium lejártakor váratlanul nő majd meg, illetve, hogy a moratóriumból kilépőknek megugrik a törlesztőrészlete. A lakossági adósok tartozásuk összegéről, hitelük jellemzőiről az idei első hónapokban részletes írásbeli tájékoztatás kaptak bankjuktól is – közölte a jegybank.