Így néz ki péntek reggel a forint – A Fed lépése húzhatja ki a magyar devizát a mélyből?
Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Az euró jegyzése reggel hét órakor 394,17 forinton állt az előző este hat órai 394,02 forintos jegyzés után, a dollár jegyzése 353,08 forintra csökkent 353,52-ről, a svájci frank pedig 417,04 forinton áll 417,00 után. Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a heti kezdésnél, 0,2 százalékkal az euróval, 0,9 százalékkal a dollárral és 0,7 százalékkal a svájci frankkal szemben. A forint az év eleje óta az euróval szemben 2,8 százalékkal, a dollár ellenében 1,7 százalékkal, a svájci frankkal szemben pedig 1,1 százalékkal gyengült.
Kamatvágás után
Az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) az elmúlt négy évben először döntött kamatcsökkentés mellett, amivel véget vetett a 2022 óta tartó folyamatos kamatemelési ciklusának. A szerdai döntésre a piacok azonnal reagáltak, hiszen a kamatvágás mértéke jelentős volt: 50 bázispont. A Portfolio elemzése szerint a Fed ezzel a lépéssel próbálta elkerülni az amerikai gazdaság meggyengülését, és Jerome Powell Fed-elnök is arra utalt, hogy a piaci árazások nagy szerepet játszottak a döntés meghozatalában.
Hogyan reagáltak a devizapiacok?
A dollár azonnal reagált a kamatvágásra: a szerdai döntés utáni éjjel még erősödést mutatott, azonban csütörtök hajnalra jelentős gyengülésbe kezdett. Az euróval szembeni jegyzések visszakapaszkodtak 1,1170 környékére, ami azt jelzi, hogy a befektetők számára a kamatvágás inkább kockázatot, mintsem stabilitást jelentett.
Ez a mozgás hatással volt a magyar forintra is, amely kezdetben gyengült, majd a nap folyamán visszanyerte erejét mind az amerikai dollárral, mind az euróval szemben. A Portfolio beszámolója alapján ez a mozgás elsősorban a nemzetközi befektetői hangulat változásának volt köszönhető, amit a Fed döntése váltott ki.
A kamatvágás jelentősége
A kamatcsökkentés nemcsak az amerikai, hanem a globális pénzpiacokra is hatással van. A befektetők egy része úgy véli, hogy a Fed a gazdasági lassulás jeleire gyorsan és határozottan reagál, és ha szükséges, további agresszív lépéseket is tehet, mint például a mennyiségi lazítás (QE) bevezetése. Ez a lehetőség növeli a bizonytalanságot, de egyúttal támogatja a kockázatosabb eszközök, például a feltörekvő piaci valuták, köztük a forint erősödését.
Miért fontos ez a magyar piac számára?
A Fed döntése közvetlenül befolyásolja a forint árfolyamát is. A kedvező nemzetközi hangulat, amely az amerikai jegybank várható politikai irányvonalát követi, javította a forint helyzetét a devizapiacokon. Az euróval és dollárral szembeni korai gyengülést délre már erősödés váltotta fel, ami a befektetői bizalom növekedésére utal.
A Google Finance grafikonjain jól látható a forint mozgása a Fed döntését követően: a kezdeti visszaesés után folyamatos erősödés jellemezte az árfolyamot. A magyar piacon ez a mozgás különösen fontos, mivel a forint érzékenyen reagál a nemzetközi monetáris politikai változásokra.
Forrás: Portfolio, Mti