2024 december 23

Idei mélypontját súrolja a dollár

Tovább csökkentek az állampapírhozamok, miközben az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve illetékesei kitartóan ismételgetik, hogy a jelenlegi inflációs nyomás ellenére is fenntartják a masszív gazdaságösztönző intézkedéseket – adta hírül a távirati iroda.

A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex szerda reggel 89,67 ponton stagnált, de előző nap 89,533 ponton is járt, ami január első hete óta a leggyengébb érték. Az eurót a kulcsfontosságú 1,2250 dolláros küszöb körül jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon, de kedden 1,2266 dolláron is járt az árfolyam, ami január 8. óta a legerősebb szint, jelezve, hogy a koronavírus-járványból kilábal és lendületbe jön Európa gazdasága is, csökkentve a lemaradást az Egyesült Államokhoz képest.

A kockázatosabb devizák közül az új-zélandi dollár 0,6 százalékkal, 0,7269 amerikai dollárra erősödött, miután a jegybank jelezte, hogy fenntartja a gazdaságösztönzést szolgáló monetáris politikát az inflációs és a foglalkoztatási cél eléréséig. Eközben a kereskedők árgus szemmel figyelik a kínai jüan árfolyamát, amely 6,3925 jüan/dolláros szinten csaknem hároméves csúcsra erősödött a Kínán kívüli (offshore) piacon kedden. A jüan 2018 közepe óta először törte át a 6,40-es lélektani határt. Kínai állami bankok 6,40 jüan körüli áron vásároltak dollárt az ázsiai kereskedésben szerdán, hogy ezzel igyekezzenek fékezni a jüan erősödését a Kínán belüli (onshore) piacon.

Ray Attrill, az egyik legnagyobb ausztrál bank, a National Australia Bank elemzője azonban úgy vélekedett, hogy a 6,40-es szintet nem védelmezi sziklaszilárdan a kínai jegybank. Kínai tisztviselők az utóbbi napokban ellentmondásos nyilatkozatokat tettek az árfolyamot illetően, „ami a mi olvasatunkban azt jelenti, hogy a 6,40-es szint nincs kőbe vésve”, és a dollár általános gyengülésével összefüggésben „engedik” lejjebb kereskedni a jüant – tette hozzá Attrill, megismételve, hogy június végére 6,35 jüan/dollár szintre várják a keresztárfolyamot.

Kedd éjjel a Fed több döntéshozója megismételte Jerome Powell Fed-elnök véleményét, miszerint az infláció kiugrása átmeneti jelenségnek fog bizonyulni, és továbbra is indokolt a rendkívül laza monetáris politika fenntartása. „Semmit olyat nem láttam, ami meggyőzött volna arról, hogy változtassak a laza monetáris politikai irányt teljes mértékben támogató álláspontomon” – mondta Charles Evans, a chicagói Fed elnöke. Mary Daly, a San Franciscó-i Fed elnöke a CNBC-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy jelenleg a politika nagyon jól megfelel a helyzetnek.

Az utóbbi két hónapban gyengült a dollár azokra a várakozásokra, hogy az alacsony kamatlábak miatt külföldön keres nagyobb megtérülést a készpénz, most, hogy más gazdaságok is kezdenek gyorsan talpra állni a járvány után. Az eurózóna fellendülésének kilátásaiba vetett bizalom erősödött, ami lendületet adott az eurónak – véli Jane Foley, a Rabobank holland multinacionális banki és pénzügyi szolgáltató társaság elemzője, hozzátéve, hogy a Fed-vezetők véleményének alapján nincs ok arra gyanakodni, hogy a közeljövőben monetáris szigorítást hajtanának végre.