Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

Gyenge szinteken ragadt a forint

Nem mondhatni, hogy unalmas napok állnak mögöttünk, ami a magyar piacot illeti. Orbán Viktor miniszterelnök szerda esti bejelentése a különadókról ugyanis alaposan felforgatta az egyébként sem túlságosan állóvíznek nevezhető budapesti tőzsdét. Nemcsak a részvények érezték meg ugyanakkor a vihart, a forint is jelentős gyengülésbe kezdett. Bár azóta korrigálni tudott a magyar fizetőeszköz, jelenleg újra egy magasabb sávba ért az euróárfolyam.

Befektetői aggodalmak

A különadók bevezetése természetesen közvetlenül nem érinti a forintot, az ahhoz kapcsolódó befektetői vélekedés azonban annál inkább. A piaci szereplők bizonytalanságát növelheti az erősebb kormányzati lépés, amit jól mutatott a bejelentés utána forintgyengülés. Nem biztos persze, hogy lesznek további intézkedések, és ezek hatása is lehet még pozitív; a mostaninál stabilabb költségvetés ugyanis például jó hír az ország befektetői megítélése szempontjából.

Döntött a kormány, nem fogadta jól egyelőre a forint

Aggodalomra adhat okot az is, hogy mi történik, ha esetleg a cégek áthárítják a terheket a lakosságra. Ebben az esetben fokozódhat az amúgy is brutális inflációs nyomás, és még tovább csökkenhet a forint vásárlóereje a főbb devizákhoz képest. Ezzel kapcsolatban is lehet pozitív és negatív csalódás is a piacon, amit vélhetően tükröz is majd a forint árfolyama.

Jön az MNB lépése

Jövő héten szintén izgalmas napok várnak a magyar fizetőeszközre, kedden tartja ugyanis kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az, hogy a Monetáris Tanács tovább emeli az alapkamatot és ezután csütörtökön az irányadónak számító egyhetes betéti tender kamatszintje is megemelésre kerül, szinte biztosra vehető. A mérték azonban már kérdéses, Virág Barnabás, az MNB alelnöke ugyanis jelezte, hogy felezné a jegybank a kamatemelés mértékét – ez értelemszerűen nem jó hír a forint számára.

Jön az MNB döntése, érdemes lesz figyelni a forint reakcióját (www.shutterstock.com)

Sokat fog számítani természetesen az MNB kommunikációja is, akár az inflációs kilátásokról, akár a kamatemelés további üteméről. Mindenesetre egyelőre nem áll túl fényesen a forint, az EUR/HUF kurzus már egy ideje leginkább a 390-es érték felett tartózkodik, ami rövid időn belül újabb sávváltást jelent felfelé. Erősödés esetén ezen szint alá kellene visszatérnie az euróárfolyamnak, egyéb esetben hamar közel kerülhet ugyanis akár a márciusi történelmi mélypont is.