2025 január 05

Forint – már most vegyünk eurót a nyaralásra, mielőtt elszáll?

Nem néz ki úgy, hogy jó hangulatban zárhatta ezt a hónapot a forint, és ez már nem az első ilyen egyhuzamban. A pénteki piaczárás környékén is 412 felett ragadt az euróárfolyam. Továbbra is közel két éves mélypontjai körül ingadozik a magyar fizetőeszköz. Befolyásoló események pedig akadnak bőven. Ezek eredője határozhatja meg az olyan köznapi dolgokat is, hogy mikor érdemes eurót váltani esetleges külföldi utakra.

Forint – összejött minden?

A forint piaci megítélését, és ezáltal árfolyamát számos tényező befolyásolhatja. Ezek közül vannak országspecifikus, valamint nemzetközi piaci tényezők is. Előbbiek közül nem volt hiány az utóbbi időszakban. Orbán Viktor megnevezte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) következő elnökét Varga Mihály személyében pénteken. Az elemzők megoszlanak azzal kapcsolatban, hogy pontosan milyen monetáris politikát honosít majd meg a jelenlegi pénzügyminiszter. A monetáris politika alakulása pedig az egyik legfontosabb tényező, amely a forint képét befolyásolhatja.

Aztán aznap esete érkezett a szomorú hír, hogy bár ugyan a Moody’s megtartotta Magyarország államadósságának besorolását a befektetésre ajánlott kategóriában, az eddig stabilról negatívra változott a kilátás. Mindennek az esetleg piaci következményeit – beleértve a forint reakcióját – csak hétfőn láthatjuk majd. A hétvégén ugyanis zárva tartanak a részvény- és devizapiacok.

Természetesen érdemes figyelni a nemzetközi piaci eseményekre is. Legutóbb az amerikai elnökválasztás, illetve a geopolitikai konfliktusok alakulása fejtett ki erős hatást a forint árfolyamára. Emellett a nagy jegybankok további monetáris politikája is a fókuszban lehet. Ez határozza meg ugyanis a másik oldalról a forint kamatelőnyét. Az, hogy végül sikerül-e tartós erősödést bemutatnia a magyar devizának, vagy tovább halad a lokális mélypontok felé, ezen tényezőktől is függhet akár.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!