2024 december 22

Forint – Közel az áttörés! 390-es árfolyam jöhet az EKB kamatdöntése után?

Reggeli erősödés: A forint újabb szárnyalása

A forint péntek reggel tovább erősödött a főbb devizákkal szemben, ami az euró esetében 400,14 forintos árfolyamot jelentett, alacsonyabban az előző esti 400,52 forintos szinthez képest. A dollár árfolyama is csökkent, 369,17 forintra, míg a svájci frank árfolyama 426,34 forintra süllyedt. Az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb kamatdöntése szerepet játszott a forint megerősödésében, mivel a döntés stabilizálta a piacot, különösen az euróval szembeni árfolyamot  .

EKB kamatdöntés: Mi történt és mi várható?

Az EKB októberi döntésében változatlanul hagyta a kamatlábakat, amelyeket már szeptemberben megemeltek 25 bázisponttal. A refinanszírozási kamatláb 4,50%-on, a betéti rendelkezésre állás kamatlába pedig 4,00%-on maradt. Az EKB döntése megfelelt a piaci várakozásoknak, ami mérsékelte a piacokra nehezedő nyomást. Az inflációs előrejelzések szerint 2025-ben a célzott 2%-os szint közelébe csökkenhet az infláció .

A forint és az infláció: Milyen hatásokra számíthatunk?

Az EKB közleménye figyelmeztetett arra, hogy az energiaárak növekedése átmeneti inflációs növekedést okozhat, ami rövid távon kihat a forintra is. Bár az infláció csökkent, a közeljövőben átmeneti emelkedés várható, mielőtt 2025-ben újra a 2%-os cél környékére térne vissza. A forint árfolyama szoros összefüggésben áll ezekkel a makrogazdasági tényezőkkel, így a következő időszak eseményei, beleértve a globális inflációs kilátásokat és a nemzetközi energiaárakat, jelentős hatással lesznek a forintra  .

Elérheti-e a forint a 390-es szintet?

A piaci elemzők szerint a forint további erősödéséhez szükség van a globális gazdasági stabilitásra, különösen az amerikai inflációs adatok kedvező alakulására és az energiaárak mérséklődésére. Amennyiben a kedvező trendek folytatódnak, a 390-es szint elérése is reális cél lehet a forint számára. Az EKB kamatdöntése jelenleg kedvezően hat a forintra, mivel a kamatok emelése lelassult, ami megnyugtatta a piacokat .

A geopolitikai helyzet és a forint jövője

A mozgás ugyanakkor nem mentes a kockázatoktól. A közel-keleti helyzet, valamint a globális gazdasági és politikai fejlemények szintén befolyásolják a forint árfolyamát. Az USA inflációs adatai és a Fed kamatdöntései szintén kulcsszerepet játszanak a magyar deviza alakulásában. A következő időszak kulcsfontosságú lesz a forint számára, mivel ezek a globális események nagyban meghatározzák a befektetői bizalmat  .

Hosszú távú kilátások: Stabilizálódás vagy újabb ingadozás?

Az EKB döntése és az inflációs kilátások pozitív jelek a forint számára, de a hosszú távú stabilitás még kérdéses. A globális gazdasági trendek, az energiaárak, valamint a geopolitikai feszültségek folyamatos figyelmet igényelnek. Ha a nemzetközi piacok stabilak maradnak, a forint tovább erősödhet, azonban egy hirtelen geopolitikai esemény gyorsan megfordíthatja az eddigi pozitív trendet .

Összefoglalás

A forint erősödése folytatódik az EKB kamatdöntése után, és a 390-es szint elérése is elérhető közelségbe kerülhet. A kilátások kedvezőek, de a nemzetközi gazdasági helyzet és a geopolitikai tényezők jelentős hatással lehetnek a forint jövőbeli alakulására. Az EKB döntése stabilizálta a piacot, és csökkentette a kamatok emelésének nyomását, ami kedvezett az árfolyamnak.