2025 január 22

Forint – durva zuhanás, 500-as euró felé haladunk?

Nagyon sokáig időzött a nagyjából 39 és 399 közötti sávban az EUR/HUF keresztárfolyam, mígnem végül a forint elgyengült, és újra 400 fölé került a kurzus. Ma már csaknem 2 éve nem látott mélypontra zuhant a hazai pénznem. Kérdés, hogy folytatódik-e a gyengülés a történelmi mélypontok felé.

Forint – betett a Közel-Kelet

Már megszokhattuk, hogy a forint piaci megítélését külső és belső tényezők egyaránt alakítják. A magyar fizetőeszköz zuhanása láttán úgy tűnik, hogy most egyik kategóriára nézve sem túl optimisták a piaci szereplők. A külső tényezők közül egyértelműen a kibontakozó iráni-izraeli háború a legjelentősebb. A világ tőzsdéi aggódva figyelik az eszkalációt, és ilyenkor felerősödik a kockázatkerülés a befektetők részéről. Márpedig ez biztosan nem tesz jót az olyan sérülékeny, feltörekvő piaci devizáknak, mint amilyen a forint is.

Fontos kiemelni ugyanakkor azt is, hogy a forint jelenleg már nem rendelkezik akkora kamatelőnnyel a jegybank monetáris lazításának következtében, mint korábban. Emlékezhetünk, hogy 2022 októberében 18 százalékra emelte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az irányadó rátát. Az alapkamat szeptemberben már 6,5 %-ra csökkent. Virág Barnabás ugyanakkor hangsúlyozta a döntés után, hogy továbbra is adatvezérelt módon, ülésről ülésre döntenek a kamatszintről.

Merre tovább?

A 2022 októberi mélypont, a 430 feletti euró még mindig nagyon messze van. Ugyanakkor érthető módon a forint gyengülésével párhuzamosan sorra érkeznek a megszólalások, néha az 500-as euró kérdése is felmerül. Árokszállási Zoltán, az MBH Bank elemzője szerint például ugyanakkor a további korlátlan gyengülés nem tűnik valószínűnek, hiszen az az inflációs célokat veszélyeztetné. Utóbbival kapcsolatban egyébként éppen csütörtökön érkezik adat. És mint ahogy az infláció alakulása gyökeresen befolyásolja az MNB kamatpolitikáját, így minden ilyen adat kiemelt jelentőségű a forint szempontjából is. A külső feszültségek mellett érdemes lesz tehát a héten országspecifikus tényezőkre is figyelnünk.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!