Forint – visszatérnek a régi rossz idők a 430 feletti euróval?
Bár szerda reggelre némileg erősödni tudott a forint a korábbi, 397 feletti szintekről az euróval szemben, továbbra sem tudott érdemben ledolgozni a hét elején bekövetkezett gyengüléséből. Kérdés, hogy az ingatag nemzetközi hangulatban merre halad tovább a magyar fizetőeszköz. Ez függhet jelentős részben akár nemzetközi piaci tényezőktől, makrogazdasági adatsoroktól is. Egyelőre azonban a 400 feletti euró nincs napirenden, így a 2022 őszi történelmi csúcsot jelentő 430 feletti euróárfolyam is viszonylag távoli.
Forint – nem szép a hét eddig
Mint arról mi is beszámoltunk, elég csúnyán kezdődött a hét a forint számára. A Portfolio.hu megjelent elemzése szerint az okozhatott elbizonytalanodást, hogy hétvégén Orbán Viktor gazdasági csúcsminiszterről beszélt, amely piaci pletykák szerint Nagy Márton lehetne. Emellett a miniszterelnök jelezte, hogy a már felszabadított 12 milliárd eurón kívül nem számít most plusz uniós forrásra. Kedden pedig megérkezett a magyar inflációs adat. A 3,4 %-os év/év alapú infláció talán mindenkit meglepett, magasabbra számított sok elemző. Ez ugyanakkor indukálhatja akár azt is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gyorsít a kamatvágásokon, ami rontja a forint kamatelőnyét.
Emellett a nemzetközi piaci eseményekre is fontos lehet figyelni. A befektetők értékelhetik a magyar idő szerint ma hajnalban zajló elnökjelölti vitát Donald Trump és Kamala Harris között. Az amerikai elnökválasztás ugyanis befolyásolhatja a piacokat, így a devizapiacot is. Az általános hangulat pedig kivetülhet a forint megítélésére is. Ma délután ráadásul fontos makrogazdasági adat érkezik az Egyesült Államokból. Az inflációs adatsor alapjaiban határozhatja meg a Fed monetáris politikáját. Ami pedig szintén hatást gyakorol az árfolyamokra, így erre is érdemes lehet majd figyelnünk.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!