
Forint – brutális események a piacon, 430-as euró jön?
Vérfürdő a nemzetközi tőzsdéken, egyre aggasztóbb zuhanás a magyar piacon – ezekkel a hírekkel találkozhattunk az utóbbi napokban. És valóban, Donald Trump bejelentései az új vámokról kivégezte a tőzsdéket. Ebben a környezetben pedig a forint is gyengülni kezdett.
Forint – búcsú a 3-assal kezdődő árfolyamtól?
Az idei év sokáig úgy tűnt, hogy nagyon jól alakult a forint számára. A 410 feletti szintekről 400 alá süllyedt az euróárfolyam, és viszonylag sokáig ott is maradt. Az elmúlt két hét azonban nem alakult jól a forint számára. A legfőbb ok a megjelent elemzések szerint egyértelműen a folyamatosan romló nemzetközi befektetői hangulat. A sérülékeny devizáknak, mint amilyen a hazai deviza is, nem tesz túl jót a kockázatkerülő befektetői légkör. Ez általánosan elmondható, és a gyakorlati megvalósulása is látszódhatott ezekben a hetekben.
Különösen igaz volt ez a tegnapi napra. Az olyan vezető amerikai részvényindexek, mint az S&P500, akkora napon belüli esést mutatott, amekkora legutóbb 2020 tavaszán volt. Akkor, amikor a COVID-19 pandémia kezdete vitte nagyon hamar és nagyon mélyre a tőzsdéket. Ebből kiindulva már talán nem is meglepő, hogy jócskán meghaladta a 400-as szintet később az EUR/HUF keresztárfolyam. A forint ugyanis jellemzően érzékeny képes lenni ekkora általános tőzsdei esésekre.
Merre tovább?
A Portfolio.hu tudósítása szerint a sorra bejelentett – például kanadai és kínai – retaliációs lépések egyre jobban kikezdték a feltörekvő gazdaságok valutáit. A lap megjegyezte, hogy egy hónapos mélypontra esett pénteken a forint az euróval szemben. Kérdés persze, hogy merre tovább? A 430-as euró, melyet utoljára 2022 októberében láthattunk, még a pénteki záróértékhez képest nagyjából 25 pontnyi távolságra van. Azonban tény, hogy gyorsan és nagyot gyengült most a forint a vámháború árnyékában.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!