
Forint – a dollár miatt lehet 350 az euró? Mikor váltsunk valutát?
Az elmúlt hetekben igencsak felbolydult a tőzsde, nemcsak itthon, de a nemzetközi színtéren is. A Donald Trump amerikai elnök által elkezdett vámháború elképesztő volatilitást hozott, és a piaci hangulat a forint árfolyamára is kihatott. Bőven 400 felett az euró – de vajon innen merre tovább?
Forint – legalább a dollár gyengül
Általánosan elmondható, hogy a magyar fizetőeszköz piaci megítélését számos belső, valamint külső tényező befolyásolja. Az utóbbi hetekben a külső tényezőkből nem volt hiány. Hatalmas tőzsdei esést okozott április elején, hogy az amerikai elnök óriási vámokat vetett ki szinte az egész világra. A forint ennek megfelelően zuhant. A kockázatkerülő piaci hangulatban ez talán nem is volt meglepő.
A vámok részleges visszavonása aztán hatalmas szárnyalást hozott a tőzsdékre, és a forint is képes volt az erősödésre. Összességében azonban még mindig jócskán 400 felett az euróárfolyam. A csütörtöki záróár szerint nagyjából 407,5 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon.
Ahogyan arról az economx.hu is beszámolt, valami mégis segít a forintnak. A dollár ugyanis gyengül – éppen az Egyesült Államokba vetett bizalom csökkenése miatt. A zöldhasú gyengélkedése azonban rendszerint jót tesz a feltörekvő piaci devizáknak – ilyen a forint is!
A hírportál szerint az MNB újonnan kinevezett alelnökének, Kurali Zoltánnak a meghallgatása is segítette a forint erősödését. Az alelnök valóban kifejezte, hogy az infláció legyőzése a legfontosabb, szerinte mindent meg kell tenni, hogy az visszatérjen a 2-4 %-os toleranciasávba.
De hogyan tovább?
Hogy mi vár a forint árfolyamára, az valószínűleg továbbra is számos dologtól függhet. Kezdve a jegybank monetáris politikájától a vámháború további epizódjaiig, de számíthatnak makrogazdasági folyamatok és az azokat jellemző mutatók, a dollár árfolyamának alakulása, és még sok egyéb. Az biztos, hogy jelenleg 400 forint felett vehetünk eurót esetleges nyári utazásainkra. A 450-es euró bár nagyon messze, de a 350-es még annál is egy picit jobban..
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!