2025 január 10

Ettől függ, hogy mennyiért vehetünk valutát a nyaralásra

Lassan feloldásra kerülnek a járványhelyzet miatt bevezetett korlátozások, az már szinte biztosra mondható, hogy belföldi nyaralás lehetséges lesz. De az oltási tempó haladása hazánkban és Európában arra enged következtetni, hogy talán külföldön is eltölthetünk néhány nap nyári pihenést-ami egy ilyen tragikus időszak után mindenkire ráfér. Ahhoz pedig valutát vagy devizát kell váltanunk, mert a jó magyar forintot sajnos még nem fogadja el az adriai fagyis. Sokszor felmerülő kérdés ezért, hogy mikor érdemes beszerezni a nyaraláshoz szükséges külföldi fizetőeszközt. Ha erre válaszolni akarunk, tudnunk kell, hogy mitől is függ a forint árfolyama. Cikkünkben a legjellemzőbb tényezőket mutatjuk be, amik útmutatóul szolgálhatnak akár ilyen jellegű, akár spekulációs döntéseink meghozatala előtt.

Piaci hangulat

Kezdjük először is a leginkább egzakt tényezővel, a piaci hangulattal. Azért tettük a sor elejére, mert bár valóban nem igazán előre jelezhető és jósolható, ez az a hatás, ami a lentiek közül az összeset egy pillanat alatt felülírhatja. A forint sérülékeny devizának mondható, azaz a negatív piaci hangulat általában a gyengülését idézi elő. Akkor is, ha nem országspecifikus negatív hír érkezett; a kockázatosabb eszközöket egy általánosan borús piaci hangulatban legtöbbször kerülik a szereplők.

Hullámvasúton a forint egy ideje (www.investing.com)

Ide sorolható az is, ha a hazánkkal kapcsolatos általános benyomás hatására történik valamelyik irányba spekuláció. Erre jó példa volt idén márciusban a harmadik hullám felfutása: akkor nagyon úgy tűnt, hogy nagyon sokáig velünk maradnak a korlátozó intézkedések, és ráadásul a járványügyi adatok még sokáig a szigorítások ellenére sem javultak. Ekkor eladói nyomás helyeződött a forintra, mai kis híján történelmi mélypontokra lökte a magyar fizetőeszközt. De hogy jó példát is mondjunk: ha felminősítik az országot, az legtöbbször a forintot erősítő hatással jár a forintot ekkor vásárló kereskedők hatása miatt.

Jegybanki politika és kommunikáció

Amikor egy külföldi befektető eldönti, hogy szeretne-e forintot vagy forintos eszközt vásárolni, akkor értelemszerűen a várható hozamát szeretné tudni. Márpedig akkor jó forintba, vagy például forintból vásárolható magyar állampapírba fektetni, ha jó kamatot kaphatunk rá. A kamatkörnyezet tehát nagyon meghatározó egy fizetőeszköz szempontjából. Ha alacsony az alapkamat (és ezzel például az állampapírok hozama) akkor az a forintot gyengítő hatás, a magas kamatszint viszont erősen tarthatja a forintot. A jegybanki kamatdöntések ezért mindig kiemelten fontos események a forint számára.

Hangsúlyos a jegybanki politika (A képen az MNB székháza látható)

Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelzései is nagyon sokat segítenek. A jegybank ugyanis megteheti, hogy szóbeli intervencióval erősíti vagy gyengíti a forintot, vagy akár forint vásárlásával vagy eladásával is befolyásolhatja az árfolyamot. Utóbbira rég nem került sor egyébként, előbbire viszont elég gyakran.

Export és import

Sokszor elfelejtődik, de gyakorlati szempontból igen jelentős az export és az import egymáshoz viszonyított aránya. Ha ugyanis egy magyar cég exportál, akkor eurót (vagy mást) kap érte cserébe, amit viszont a hazai működése miatt elad-azaz lényegében forintot vásárol. Ez egyértelműen erősíti a magyar fizetőeszközt. (Persze az erős forint viszont pont, hogy negatívan hat az exportra, hiszen az ő érdekük az, hogy a megkapott 1000 euró minél többet érjen forintban, amikor hazahozzák a profitot.)

Ugyanezen logika alapján az import gyengíti a forintot. Ekkor ugyanis a vállalkozások bankjaiknál devizát vesznek, hogy abból vásárolhassák meg a termékeket külföldön. A forint eladásával járó művelet pedig gyengíti a hazai fizetőeszközt értelemszerűen.

A kettő hatás eredője fog forint gyengülést vagy erősödést hozni. Ha a külkereskedelemi mérleg pozitív, az azt jelenti, hogy többet exportálunk, mint amennyit importálunk, fordítva pedig az ellenkezőjét. Jelenleg Magyarország külkereskedelmi mérlege egyértelműen pozitív, és ez így van már régóta. Éppen ezért nem baj a forint gyengülése (hiszen többet kapunk euróban, mint amennyit kiadunk), mégis épp emiatt erősödhet a forint.

Sok tényező-nehéz jósolni

Ahogy látható, nem mondható, hogy csak egy-egy egzakt tényezőtől függ a forint árfolyama. Bár nem nevezhető kifejezetten volatilisnek a hazai pénznem árfolyama a legtöbb devizával szemben, de egyértelmű, hogy gyors és jelentős irányváltásokból sincs hiány. Megjósolni, pláne sikeresene lekereskedni a forint árfolyamát nem egyszerű feladat, de az biztos, hogy a fenti tényezők segítenek benne. A jó hír viszont, hogy kockázatot itt is megoszthatunk: ha fokozatosan, több lépésben vesszük meg a nyaraláshoz szükséges valutát, akkor valószínűleg elkerüljük azt, hogy különösen szerencsétlen árfolyamon vásároljunk be a valutaváltókban.