2025 január 22

Esésben a forint-probléma ez?

Külső környezet: nem támogató a forint számára

A koronavírus harmadik hulláma Magyarországot is elérte: meredeken emelkedik a fertőzöttek száma, a kórházi leterheltség egyre nagyobb, és sajnos a napi halálesetek számában is egyértelműen növekedő tendenciát tapasztalhatunk az elmúlt néhány hét stagnálását követően. Természetesen nem meglepő módon újabb korlátozások követték a sajnálatos fejleményeket, amelyeket tegnap jelentett be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A magyar tőzsde mérsékelt eséssel reagált, a romló nemzetközi hangulatban alulteljesítő volt a BUX. A magyar fizetőeszköz azonban már jó ideje gyengélkedik, és az esés üteme felgyorsult: karnyújtásnyira került a történelmi mélypont is az euróval szemben.

Gyengülő pályán a forint (www.investing.com)

Február elején még a 355 forint körüli szinteken stabilizálódott az árfolyam, de ahogy a grafikonon is látszik, innen elindult egy erőteljes emelkedés. Így már 367 forintot is kellett adni egy euróért a devizapiacon a mai napon.

Okok: lezárások és a kockázatkerülő hangulat

A jelenség oka látszólag egyértelmű: az újabb lezárások nehezebb gazdasági kilábalást vetíthetnek elő Magyarország számára, illetve a romló nemzetközi befektetői hangulat sem szokta kímélni a válságos időkben kifejezetten sérülékeny magyar pénznemet. Valószínűleg a további irány szempontjából is kulcsfontosságú a járványhelyzet alakulása, valamint emellett az általános kockázatkerülés szintje.

Mi lehet a jegybank álláspontja?

Azonban Magyarországra is igaz az, ami általában a kisebb, önálló valutával rendelkező országokra helytálló: a helyi fizetőeszköz árfolyamát nagyon nagy részt a jegybank (aktív vagy passzív) politikája mozgatja. Egy fizetőeszköz tartós gyengülése esetén a jegybank beavatkozhat: eurót adhat el forint ellenében a piacon, kamatot emelhet, vagy szóbeli intervencióval siethet a fizetőeszköz segítségére. Jellemzően az utóbbi időben csak a szóbeli beavatkozásra volt példa, illetve szeptemberben a jegybank az egyhetes betéti kamat megemelésével sietett a forint segítségére. A kérdés az, hogy egyáltalán akar-e bárki, vagy jó-e bárkinek a forint erősödése? A nehéz gazdasági helyzetben egy komoly eszköz ugyanis a valuta árfolyamának gyengülni hagyása, ez az exportot segíti jelentősen, illetve vonzóbbá teszi a magyar, forintban denominált termékeket a nemzetközi kereskedelemben. A gyenge forint ugyanakkor okozhat általános befektetői bizonytalanságot, illetve az importcikkeken keresztül (mint például a benzin) az inflációt is emelheti. Fontos tehát a középút megtalálása, a következő napokban, hetekben látni fogjuk, hogy mi lesz ez a forint számára.