Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 24

Csúnyán kezdi az évet a forint – el is felejthetjük a 400 alatti eurót?

Az előző év meglehetősen rapszodikusan alakult a magyar fizetőeszköz számára. 2022-ben ugyanis 434 feletti euróárfolyamot is láthattunk, úgy, hogy az előző évet 370 forint körül zárta az EUR/HUF kurzus. A forint tavalyi teljesítményéről itt írtunk bővebben; a 2023-as év viszont nem indul jól, ma egy gyors erősödés után újra gyengülésnek indult a hazai pénznem.

Napon belüli fordulat

Az EUR/HUF keresztárfolyam 400 körül zárta az óesztendőt, így ma hajnalban is nagyjából innen indult a kereskedés a devizapiacon. Első lépésként majdnem 399-ig erősödött a forint az euróval szemben, ami az elmúlt hónapok során meglehetősen ritkának volt mondható. Nem tartott azonban sokáig a magyar fizetőeszköz ereje, ugyanis a nap további részében már inkább lassabb gyengülést láthattunk, melynek eredményeképpen ma volt, hogy majdnem 403 forintot kellett adni egy euróért.

Mindez természetesen nem igazán definiálható jelentősebb esésként, viszont alapvetően tükrözheti a befektetők jelenlegi álláspontját a forint kapcsán. Eseménydúsan alakult az utóbbi időszak ugyanis Magyarország számára a makrogazdaság terén is – döntés született az uniós pénzek kapcsán, továbbra is érvényben vannak a jegybank rendkívüli, pénzpiaci stabilitást célzó intézkedései, és a költségvetés is jelentősen módosult az év vége felé közeledve.

Nyugodt hét

 A héten jelentősebb országspecifikus makroadat nem lát napvilágot, a pénteken közlésre kerülő munkanélküliségi ráta az elmúlt években nem jellemző, hogy sok izgalmat hozott volna. A nemzetközi piacokra azonban kétségtelenül megéri figyelni; nagyon régen zártak olyan rossz évet a tőzsdeindexek, mint 2022-ben, így érdekes lehet a folytatás is. Arról, hogy a forint árfolyama hogyan alakulhat az új évben, megoszlanak az elemzői vélemények; a jelentősebb erősödéstől a további gyengülésig találkozhattunk álláspontokkal. Alapvetés, hogy nem látható előre a forint, vagy bármely deviza árfolyamának az alakulása, de az erre ható tényezők megismerése fontos lehet.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock