2024 november 15

Akár hozzá is szokhatunk a forint erősödéséhez

Rég nem látott erős tendenciát mutat a forint árfolyama az elmúlt hetekben. A történelmi mélypont közeli szintekhez képest már 20 forinttal kevesebbet kell adnunk egy euróért. Még így is gyenge ugyan a koronavírus járvány előtti szintekhez képest a magyar fizetőeszköz, de ilyen tempójú erősödés esetén már a 2020-as legalacsonyabb euróárfolyam sem tűnik távolinak. Az MNB kamatdöntő ülése a mai napon ezért hozhat még izgalmakat-vajon milyen reakciót várhatunk a forint árfolyamától?

Van tér az erősödésre

Ha az euró/forint keresztárfolyamra nézünk, akkor nagyon nehéz lenne nem észrevenni rajta a jegybank alelnökének megszólalását. Virág Barnabás szavai, mely szerint a Monetáris Tanács már júniusban az alapkamat felemeléséről határozhat, jócskán erősítette a forintot. Azóta már bőven 350 forint alatt jár az euró jegyzése, és egyelőre nem látszik a pozitív tendencia vége.

Rég nem látott erősödés a forint piacán (www.investing.com)

Technikai szempontból pedig nem mondható, hogy lehetetlen a további erősödés a magyar fizetőeszköz számára. Kétségtelen, hogy a rövid időtávokon már erősen túladottá vált az EUR/HUF árfolyam, és ebben várhatunk kisebb korrekciót. Ugyanakkor a napos grafikonon a Bollinger-szalag folyamatos lefelé szorítása, és az RSI túladottság ellenére történő további csökkenés látszik. Az első fontosabb megálló 342 és 346 forint között lehet a forint számára; ez a szint tavaly nyáron kétszer is gátat szabott a további szárnyalásnak.

Felfokozott várakozások

Ahogy említettük, a forint erősödésének fő oka ( a gazdasági újranyitás mellett) a jegybank várható monetáris szigorítása. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a júniusi kamatemelés (és a mai, májusi ülés erre irányuló jelzése) valószínűleg már beépült az árfolyamba. A forint (ebből az irányból érkező) további erősödésére tehát nagy eséllyel még további szigorításra lenne szükség.

A jegybank épülete a Szabadság téren

Az, hogy ez megtörténik-e, és ha igen, milyen mértékben és tempóban, jelenleg nem látható. Nagyban függ ez az inflációs adatokról; ha a megugró tavaszi infláció átmeneti jelenségnek bizonyul, akkor okafogyottá válhat a szigorítási ciklus. További árszínvonal emelkedés és túlfűtött gazdaság esetén viszont egyáltalán nem lehet kizárni, hogy a szigorításoknak csupán az első lépése lesz a várt júniusi kamatemelés.

Az optimizmus mindenesetre most hatalmas a forint piacán: az, hogy végül pletykára venni és hírre eladni reakció lesz-e mozgásból, hamarosan kiderülhet. Fontos azonban tudni, hogy egyéb tényezőkre is érdemes figyelemmel lennünk: az általános piaci hangulat, valamint a magyar gazdaságról érkező adatok továbbra is meghatározók a forint árfolyamának szempontjából.