Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 20

360felett – ez mentheti még meg a forintot

Meglehetősen erős gyengülést mutat be az utóbbi körülbelül 2 hétben a forint. A 350 alatti szintekről és a további erősödés reményéből hamar kiábrándulás lett, és már a 350-360-as zónát is elhagyta a magyar fizetőeszköz. Nagyon negatív hír ez a forint számára, hiszen most már a történelmi mélypontok is közel kerülhetnek, ha nem sikerül fordulnia az EUR/HUF kurzusnak. Van azonban rá esély, hogy lassan kimerül a gyengülési hullám – persze ehhez néhány külső történés is szükséges.

Lélektani-technikai szintnél

Gyakorlatilag már hosszú hónapok óta kevés kivétellel a 350 és 360 közötti zónában időzik az EUR/HUF árfolyam. Távolabbról nézve tehát egy nagy sávról beszélhetünk, ennek keretében erősödés esetén a 350-es, gyengülés esetén a 360-as érték a leginkább érdekes. Vannak persze a kettő között is szintek, leginkább a 355-es szintet kellene legyőznie a forintnak a további erősödéshez. Gyengülés esetén viszont, ha a 360-362-es zóna nem állítja meg a forintot és nem történik hirtelen pozitív esemény, akkor akár a márciusi mélypontokra is elgyengülhet a magyar valuta árfolyama.

Most kellene fordulnia a forintnak, ha erősödni akar (www.investing.com)

Mi segíthet?

A szinte reménytelen gyengülést látva is érdemes figyelembe venni, hogy néhány külső és belső tényező pozitívra fordulása könnyen erősítheti az egyébként is némileg túladottá vált forintot. Ilyen az, ha a jegybank szóbeli intervenciót hajt végre, akár még inkább elkötelezve magát az infláció letörése, így a monetáris szigorítás ereje mellett. Ez a negyedév után csökkenő túlzott forint likviditással (ami a forintot gyengíti) együtt erős üzenet lehet a piacok számára. A nemzetközi hangulat romlásáért is többnyire felelős amerikai állampapírpiaci hozamok emelkedése sem tett jót a magyar fizetőeszköznek – így ugyanis kevésbé vonzóak a magyar eszközök is a tengerentúliakkal szemben. Ha a folyamat megállna, esetleg kisebb mértékben megfordulna, azt szinte biztosan értékelné a piac a forint szempontjából is.

Az MNB szerepe a legfontosabb

Mivel a kamatdöntés még csak több hét múlva lesz aktuális, érdemes az erre ható tényezőket vizsgálni; még akkor is, ha Virág Barnabás alelnök szerint folytatódik a 15 bázispontos szigorítás várhatóan. Egy magas inflációs adat ugyanis nem feltétlenül jó hír a forint számára, még akkor sem, ha erőteljesebb monetáris szigorítást indukál. A magyar fizetőeszköz számára az inflációs helyzet mielőbbi rendeződése lenne pozitív – félő, hogy erre még sokat kell várjunk.