2025 május 22

Az aranyérem két oldala

Comex arany jegyzése 1362 dollár /uncia szintre zuhant hétfőn, ami 116 dolláros napon belüli csökkenés.

 

                                                                    ARANYVÉLEMÉNY

 

Amint minden aranyérmének két oldala van, minden adat, amely nem találkozik az általánosan kialakult véleménnyel, valahol emelkedő adatokat gerjeszt. Például a mostani 148 000 jenes unciánkénti aranyár a 139 000-es éves nyitóárhoz képest még mindig emelkedést mutat (mivel közben a japán jen drasztikusan leértékelődött az Usa dollárhoz képest). Ahogy tehát egy negatív adat napvilágot lát, a befektetők találnak alapot arra, hogy valamibe befektessenek, vagy  egyik befektetési formából a másikba helyezik át az értékeket, tehát nemcsak emelkednek árfolyamok bizonyos adatok hatására, hanem csökkennek is. A mozgások mértéke pedig attól függ, hogy a világon hányan gondolják ugyanazt, amivel az egyedi kis lépések hatása esetenként megsokszorozódhat, és néha egész csekély hírek is hatalmas közgazdasági földcsuszamláshoz vezetnek.

Esetünkben a Federal Reserve múlt héten kiadott jegyzőkönyve, az FOMC üléséről alapvetően azt tartalmazta, hogy ugyan javulnak az amerikai gazdaság adatai, azonban még fenn kell tartani az ösztönző pénzpolitikát. Ez elvileg az aranyat stabilizálta volna, ugyanúgy, mint az elmúlt év bármelyik napján. Magában a vitában azonban egyes kormányzók olyan nézeteket is hangoztattak, amelyek az ultralaza hozzáállásnak esetleg egy idei módosítását megpendítették. Nem szavaztak róla, nem egyeztek meg ilyen irányban, még csak nem is ez volt a többségi iránya a hozzászólásoknak, mégis ez volt az utolsó előtti csepp abban a bizonyos pohárban, amely az aranyra negatív híreket gyűjtötte. Az utolsó cseppet Mario Draghi, az EKB elnöke adta hozzá sajtóértekezletén. Ezek után az arany pénteken fejest ugrott a medvepiacba, hétfőre elképzelhetetlen mélységekre terjesztve ki  árzuhanását.

Ilyen nagy napi ármozgásra az idősebb brókerek sem emlékeznek, mivel az 1459,90 és az 1348 dollár közötti valószínűtlenül széles sávot járta be.

 

Az aranyáresés hat oka

 

1.      A kínálat növekszik.

Ciprus aranytartalékainak 12,5 tonna mennyiségű tervezett eladásával 400 millió euróhoz szeretne jutni.

 Azok, akik a pénteki drámai aranyeladás okait keresik, azt leginkább az Európai Központi Banknál Mario Draghi elnök úrban találhatják meg. Ő ugyanis pénteki sajtókonferenciáján azt mondta, hogy bár nem kötelezték Ciprust arra, hogy eladja aranytartalékát, az abból származó jövedelmet az ország bankjai számára nyújtott mentőhitel csomag javára kell fordítani. Ennek jelentése az, hogy „add el az aranyadat, de nem fogod az ellenértéket felhasználni”. A pénteki eladások azt mutatják, hogy mennyire csekély a ciprusi kormány befolyása az eseményekre, és mennyire felelőtlen volt az EKB elnöke, hogy egyáltalán kommentálta az aranykészletek értékesítését. Ez az ember tudja, mit miért mond. Az nem várható, hogy az EKB bejelentse, hogy elad majd aranyat, mielőtt ezt meg is teszi. Bizonyára más országok is rákényszerülhetnek aranytartalékuk részbeni eladására az unióban – a potenciális dominó effektust árazza a piac más eurózóna országok, így Olaszország (aranytartalék: 2452 tonna) , Spanyolország (281,6 tonna) vagy Portugália (382,5 tonna) esetleges hasonló eladásait előre árazzák.

                Ez okozhatta az azonnali eladási pánikot, amely még a további napokon is meglátszik  majd, mivel ilyen környezetben a befektetőknek szinte el kell adniuk készleteiket.

2.      Alacsony infláció: Az USÁ-ban a nagykereskedelmi árak inkább esnek, az éves szintű termelői áremelkedés 1,1 %.  A német fogyasztói árindex márciusban, éves szinten 1,8 %. Mivel az arany az infláció ellen biztosít, minden olyan tény, hogy az árak nem emelkednek, inkább az aranyeladást ösztönzi.

3.      Emelkedhetnek a kamatok. A gazdaság javulásával a kamatok hamarabb emelkedhetnek az USÁ-ban, mint az bárki előzetesen sejtette volna. Ez ugyanis erősíti a dollárt. Sokan az aranyat dollár-helyettesítőként tartják – ez ésszerűtlenné válik.

4.      A QE program hamarabb befejeződik, mint ezt várták. Éves szintre számítva az USA gazdasága 2013.első negyedévében 3 %-ot növekedett, azonban a várakozások szerint lassulni fog a második három hónapban. Új munkahely márciusban 88 000 képződött, ami a legkisebb növekedés az elmúlt 9 hónapban, és a kiskereskedelmi forgalom márciusban 0,4 %-kal csökkent. Ahogy az adatok azt mutatják, hogy az USA gazdasága egyre inkább erőre kap, megjelentek a spekulációk arról, hogy a központi bank fékezni kezdi példátlanul ösztönző monetáris politikáját. A tőzsdei árutermékek ügyleteinek száma rekordszintre került az első negyedévben, az árak azonban kilenc hete folyamatosan esnek.

5.      A befektetők a piacon egyre nagyobb hozamokra törekednek, emiatt egyre nagyobb kockázatokat vállalnak. A DJIA és az S&P 500 indexek minden idők legnagyobb értékeit mutatják, az osztalékszezon jónak ígérkezik.

 Az aranyárat meghatározó tartópillérek kifáradástól szenvednek. A tőzsdei kereskedelem mögötti aranytartalék 2406.16 tonna volt április 12-én, ami 6,9 %-os csökkenés az első negyedben, és a legnagyobb mennyiségi csökkenés 2004 óta.

Az aranyhoz kapcsolódó bányarészvények ára7-8 %-kal csökkent.

6, India a felmérések szerint naponta elfogyaszt 12,5 tonna aranyat (amennyit Ciprus eladni kényszerül). India, Kína és Dél-Nyugat Ázsia továbbra is nagy fogyasztója marad az aranynak. Ez egy lehetőség az indiai kormánynak, hogy az arannyal kapcsolatos szabályokon változtasson. A kereskedelmi mérleg 6, 5 %-os deficitjét a szerintük éppen az aranyimport okozza, emiatt számtalan módon korlátozni akarják az aranykeresletet. Jelenleg az indiaiak 20-25 ezer tonna aranyat fizikailag birtokolnak, ennek egy részét a kormány fel akarja használni vállalkozási hitelek fedezeteként. A kormány nagy elszántsággal harcol az aranyimport ellen, ez évre egy 6%-ban megállapított importvámmal, és a megfigyelők szerint eredményt érhet el az indiai fogyasztás visszaszorításában.

Néhány kedves Olvasónk azt kérdez, hogy meddig tarthat az aranyár zuhanása.

Férfiasan számot kell adnom róla, hogy nem tudhatom. A mai hétfői napon az áralakulás már nélkülözött minden ésszerűséget, és a pánikban történő eladás jegyeit hordozza. A szintje jelenleg tehát nem gazdasági, hanem pszichikai kérdés, ami nem a területem.

 ARANYÁRTÁBLÁZAT

Napi aranygrafikon

Heti aranygrafikon

Havi aranygrafikon

Egyéves aranygrafikon

Kétéves aranygrafikon

EUR/USD devizapáros jegyzése

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.