2025 május 22

Arany: Visszapattant 1650 fölé + update

Update:

Egy nap késéssel, azzal a várakozással, hogy – technikai értelemben – az ék alak le kíván törni a múlt héten, a teljes apátia az arany piacán végül megtört hétfőn, mert a kereskedők kihasználták a kínai távollétet, hogy lefelé menő irány domináljon. Kedden egy megállót láthattunk az extra külpiacok miatt. Szerdán a hétfői forgatókönyv szerint történt a kereskedés a hajnali órákban, vagyis további egyenes esést láthattunk. Technikailag a piac úgy néz ki rövidtávon, hogy a közvetlen cél az 1627 dolláros tartomány. Az európaiak nem mesterségesen nyomják le az euró árfolyamát, hanem feltámasztják az euró ellen ható piaci erőket a leértékelődés érdekében, így a dollár bármikor megemelkedhet, emiatt az arany lefelé mutató, oldalozó lépéseket mutat Ez egy nagyon bizonytalan, ideges piaci helyzet és esetleges eltúlzott lépéseket sem lehet kizárni.

Az aranyár szerdán CET 10:26kor: 1646,70 USD/uncia.

Úgy látszik nagyon erős erők működnek közre abban, hogy az arany az 1650 és 1700 dollár/uncia közötti sávban maradjon. Kedden ez alá is benézett az árfolyam, de megjelentek a vevők, és újra a sávban zár.

ARANYVÉLEMÉNY

 A kereskedés  1638,30 és 1654,30 között folyt úgy, hogy a felső szint közelében zár. Az aranyat a technikai alapon kereskedők az általunk is rendszeresen közölt rövid távú indikátorok alapján adták el, azonban kedden a közvetlen társpiacok erős bikairányú elmozdulást mutattak a nemesfémekre (alacsonyabb dollár érték és magasabb kőolaj árak), ami – lehet, hogy csupán időlegesen – egyelőre megállította az eladási nyomást.

A G20 csoport Moszkvában találkozik pénteken és szombaton. A fő téma várhatóan a devizák leértékelődése, amellyel számos iparosodott ország manipulál, az exportőrei érdekében. Kedden a G7-ek kiadtak egy közleményt, miszerint központi bankjaik nem támogatják a devizáik leértékelését, ehelyett próbálják  a gazdasági fejlődésük ütemét növelni. Kijelentették, hogy nincs saját árfolyamcéljuk. Ez csupán kismértékben oszlatja a devizaháború kitörésének esélyét, miszerint valamilyen közös akarat kirajzolódni látszik. Ez a G7 közlemény furcsa módon, segítette az arany árának csekély emelkedését, mivel az is kiolvasható, hogy a nagy nemzetek nem ígérnek túl sokat abban, hogy további devizaleértékelődések ne történjenek meg. Később még zavarosabbá vált a helyzet, mert további közlemények szerint a média tévesen interpretálta a közleményt, és a csoport kifejezetten aggódik a japán jen árfolyama miatt. Sokan elítélik azt, hogy a Bank of Japan mesterségesen leértékeli nemzeti valutáját, ezzel exportelőnyt szerez. Mindez nem túl jó előjel a G 20-ak küszöbön álló tanácskozására, emiatt az aranyár esése is megállt. Amennyiben nem várható ennél nagyobb egység a G20 tanácskozáson, úgy a devizapiaci bizonytalanság növekedhet, ami az arany árát emelheti.

Az a hír, hogy Észak Korea egy újabb atombombát robbantott az ENSZ szankciók ellenére, csekély befolyással lehetett a nemesfémpiacra, ezzel együtt további fenyegetőzése a feszültség fokozásával erősítheti az arany biztonsági tartalék funkcióját.

Ázsiában a holdújév egész héten át tart, Kínában egyhetes munkaszünet van az ünnepségre. Ez az állandó fizikai vevők hiánya miatt kicsit medveirányt hoz a piacra. Emellett a keddi jelentések szerint az ázsiai aranykereslet megemelkedhet a jövő héten.

Az USA dollár index csökkent, az euróval szemben 1,3453, emellett a WTI kőolaj árfolyama 97,45 USD/hordó, amely 0,42 USD emelkedés (0,43 %).

A Currency: jpy japán fogyasztói bizalmi index januárban 43,3 (dec: 39,2).

A Currency: chfsvájci fogyasztói árindex éves szinten -0,3 %. (dec-0,4%).

Az Currency: gbp Egyesólt Királyság fogyasztói árindex éve szinten, januárban 2,7 % (dec:2,7 %).

A fenti közzétett adatok nem hatottak az aranyárra.

Aranyártáblázat

Napi aranygrafikon

Heti aranygrafikon

Havi aranygrafikon

EUR/USD devizapáros alakulása