2025 január 28

Mit tervez a lakosság a lejáró állampapírok után? – A felmérésből kiderült a válasz

Állampapírok jövője: Mihez kezdenek a befektetők az állampapírjaikkal? Felmérést készült az állampapír befektetések újra felhasználásról. Az eredmény meglepő volt.

Nagy létszámban, több mint tízezren töltötték ki a Portfolió kérdőívét, amelyben arról kérdeztek, mihez kezdenek az állampapírkamatokkal és a meglévő prémium állampapírjaikkal. A nagy mintás, nem reprezentatív felmérés betekintést nyújt, hogyan gondolkodnak a magyar lakossági befektetők a prémium állampapírjaikról (PMÁP) és az állampapírkamatok felhasználásáról. A megkérdezettek 91 százaléka rendelkezett állampapírral. Az eredmények szerint jelentős változások várhatók az állampapírpiacon, amelyek a pénzügyi szektor egészére hatással lehetnek – olvasható a felmérés részletes eredménye a Portfolió oldalán.

Mennyi állampapír marad a piacon?

A felmérés szerint a kamatfizetések 31 százaléka, a lejáró PMÁP-ok 21 százaléka, míg a nem lejáró PMÁP-befektetések 41 százaléka maradna az állampapírpiacon. Nagyjából 6500 milliárd értékben van prémium állampapír a piacon, ami idén nem jár le.

Az is kiderült, hogy az állampapírpiacon maradó befektetők aránya hasonló ahhoz, akik devizás megtakarításban gondolkodnak. Ezzel szemben a válaszadók ötöde teljesen kivonná megtakarításait az állampapírokból, ezt jellemzően közvetlenül a kamatfizetést követően tennék meg. Ingatlanba tíz százalék felett fektetne.

Hol tartják a befektetők az állampapírjaikat?

A válaszadók többsége (77 százalék) a Magyar Államkincstárnál tartja állampapírjait. A második legnépszerűbb csatorna a banki értékpapírszámla, amelyet a privátbanki számla és a brókerszolgáltatók követnek. A Kincstár vezető pozíciója ezen a piacon érthető, hiszen, hiszen a lakossági állampapírok mintegy kétharmadát itt értékesítik.

Befektetési döntések: Hova kerülnek az állampapírkamatok?

Az állampapírok tulajdonosainak kevesebb mint egyharmada tervezi, hogy az idei kamatfizetéseket ismét állampapírba helyezi. A válaszadók körülbelül 26-27 százaléka devizás pénzügyi eszközbe fektetne, míg mindössze 4 százalékuk tartaná meg prémium állampapírban a kamatot. Az állampapírpiacon kívüli forintos befektetéseket és az ingatlanpiacot is sokan mérlegelik, az utóbbi a válaszadók több mint 10 százalékát vonzza.

Összességében a válaszadók kevesebb mint harmada tervezi az idei állampapírkamatokat állampapírba visszaforgatni, míg több mint 40 százalékuk más pénzügyi eszközöket részesítene előnyben.

Mi történik a lejáró és nem lejáró PMÁP-állományokkal?

A felmérés szerint 41 százalékuk tartaná meg a nem lejáró PMÁP-befektetéseket állampapírban, de közülük 27 százalék más típusú állampapírban. Jelentős, 37 százalékos azok aránya, akik a PMÁP-ban lévő tőkét kivennék, és más pénzügyi eszközbe fektetnék. Az ingatlanpiaci befektetéseket fontolgatók aránya ebben az esetben is magas, 9 százalék.

A lejáró állományok kapcsán 19 százalék maradna állampapírban, de csak 2 százalék választaná ismét a PMÁP-ot. A válaszadók 59 százalékának idén nem jár le PMÁP-ja, ami szintén befolyásolja a piac dinamikáját.

Hogyan alakulhat az állampapírpiac jövője?

A felmérésből kiderült, hogy az állampapírt választók aránya jelentősen csökkent az elmúlt évben, az MNB által korábban mért 40-50 százalékos szintről. A piacon jelenleg mintegy 6500 milliárd forint értékű olyan prémium állampapír van, amely nem idén jár le, de az árazási változások ezekre is hatással lesznek.

Ez a helyzet komoly kihívás elé állítja a kormányt és a pénzügyi szektort, miközben új lehetőségeket nyithat meg a befektetési szolgáltatók és alapkezelők számára. Az állampapírok jövője nagymértékben attól függ, hogy a befektetők hogyan reagálnak a kamatkörnyezet változásaira és a piacon elérhető alternatívákra.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock