
Vitték az ALTEO kötvényeit
A cég témában kiadott közleménye szerint jelentős érdeklődés kísérte az intézményi befektetők részéről a magyarországi megújuló energetika utóbbi időkben legnagyobb nyilvános értékpapír-kibocsátását. A mai napon lezajlott aukció során a befektetők összesen 1 507,8 millió forint értékben vásároltak az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. 2017 augusztusi lejáratú, évi 6,5 százalékos fix kamatot kínáló kötvényeiből. A papírokra a befektetők június 18-án tehettek aukciós vásárlási ajánlatot az OTP Bank Nyrt. forgalmazásában.
„A kibocsátás sikerét mutatja, hogy az értékesített összeg árfolyamértéken több mint kétszerese az általunk minimálisan megcélzott 750 millió forintos szintnek. A lassan javuló tőkepiaci környezetben, amelyhez jelentős mértékben hozzájárul az utóbbi években megfigyelhető erőteljes általános hozamcsökkenés, a befektetők éhesek a jó történetekre. Az elmúlt évek eredményei alapján a befektetők egyértelműen bíznak az ALTEO-ban. Ez tovább erősít minket abban a hitünkben, hogy egy befektetői szempontból is vonzó ágazatban, jó irányban haladunk” – idézte a közlemény ifj. Chikán Attilát, az ALTEO vezérigazgatóját.
Az ALTEO az elmúlt évek dinamikus növekedését kívánja folytatni a következő időszakban is; a kötvénykibocsátásból bevonzott források ezt a célt szolgálják. A mostani kötvényprogramból befolyt összeget egyrészt új projektek és akvizíciók megvalósítására fordítja a vállalatcsoport, másrészt az augusztusban lejáró 570 millió forintos, még 2011 novemberében kibocsátott kötvényei kedvező kamatkörnyezetben és futamidő mellett történő refinanszírozásának fedezeteként használja majd fel – áll a közleményben.
Csökkent a kockázati felár
Az ALTEO növekedési stratégiájának fókuszpontjában továbbra is a megújuló forrásokon alapuló energiatermelés áll, a feltörekvő energetikai csoport emellett az alternatív decentralizált energiatermelés, az energiakereskedelem, valamint az energiahatékonysági szolgáltatások területén aktív. „Továbbra is csak azzal foglalkozunk majd, amihez értünk, így aki az elmúlt években követte társaságunk működését, annak nem fogunk komoly meglepetést okozni. A jövőben is csak olyan eszközök akvizíciójában és projektek megvalósításában gondolkozunk, amelyek illenek a stratégiánkba, és amelyeket képesek vagyunk nyereségesen üzemeltetni. Az elkövetkező évben 1-3 ilyen ügyletet szeretnénk végigvinni, többek között a mostani kötvénykibocsátással bevont források felhasználásával” – mutatott rá a vezérigazgató.
ALTEO
Az ALTEO Csoport erőművi portfóliója ma 11 egységből áll, amelyek közül 8 megújuló erőforrásokra épül; az ALTEO megújuló alapú erőműparkját 4 szélerőmű és 2-2 depónia- és kisérőgáz-hasznosító egység alkotja. Ezt a portfóliót egészíti ki 3 decentralizált, fosszilis alapon, magas hatásfok mellett termelő kogenerációs erőmű. A vállalatcsoport termelőegységekkel szinergikusan működő villamosenergia-kereskedelmi üzletága ma már a piac felső harmadában található. Az ALTEO árbevétele tavaly 6,2 milliárd forint volt, míg EBITDA szintű eredménye 816 millió forint ért el.
Ifj. Chikán Attila kiemelte, hogy a vállalat teljesítményének köszönhetően jelentősen, mintegy 100 bázis ponttal, csökkenő kockázati felár és az irányadó, hosszú lejáratú állampapírok kamatainak csökkenése eredményeként jelenleg összességében közel 6 százalékponttal kisebb kamatköltség mellett van lehetősége az ALTEO-nak a korábban kibocsátott kötvények kiváltására. „Továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a növekedés megfelelően diverzifikált és kiegyensúlyozott finanszírozási struktúra melletti megvalósítására” – tette hozzá.
Jöhet az IPO
A fokozatosan javuló befektetői és tőkepiaci környezet kapcsán a vezérigazgató még kiemelte: a kezdetektől fogva azért vezették be az ALTEO-t az értéktőzsdére, mert a tervek között szerepelt egy jövőbeni nyilvános részvénykibocsátás, amely a javuló külső környezet miatt ismét előtérbe kerülhet. „Forrásbevonás szempontjából mind a projekthiteleknek, mind a kötvényeknek és a részvénykibocsátásnak is meg van a maga helye és az ALTEO diverzifikációra törekvő finanszírozási stratégiájában. Finanszírozási politikánkban mindhárommal számolunk, jelenleg a kötvényprogramnál tartunk. Úgy gondolom, hogy ha tartósnak bizonyul a jelenleg érzékelhető kedvező tőkepiaci környezet, akkor a nem túl távoli jövőben akár egy IPO is következhet” – emelte ki ifj. Chikán Attila.